تغذیه در دوران شیردهی را جدی بگیرید

تغذیه در دوران شیردهی را جدی بگیرید

دوران شیردهی یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی نوزاد و مادر است. زیرا هردو به کالری بیشتری حتی نسبت به سه ماهه سوم بارداری نیاز دارند.


دوران شیردهی یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی نوزاد و مادر است. زیرا هردو به کالری بیشتری حتی نسبت به سه ماهه سوم بارداری نیاز دارند. مادر هم باید خود را تقویت کند و هم باید مواد لازم برای رشد کودک و افزایش حجم شیرش را به ویژه در ۶ ماه نخست زندگی نوزاد تأمین کند. متخصصان توصیه می‌کنند که مادران شیرده این مواد را در رژیم غذایی خود جای دهند زیرا برای هردو مفید است.


آووکادو:
آووکادو سرشار از چربی غیراشباع، فیبر و پتاسیم است. این چربی برای نوزاد مفید است زیرا اجازه می‌دهد از ویتامین‌های محلول در چربی مانند A، E، K و D بهره‌مند شود. همانطور که می‌دانید، ۵۰ درصد از شیر مادر را چربی تشکیل می‌دهد.


تخمه کدو:
تخمه کدو منبع خوبی برای پروتئین، فیبر و آهن است. آهن نیز برای رشد سلول‌های مغزی ضروری است. هم مادر و هم نوزاد در این دوران به دریافت کافی آهن نیاز دارند. ۲۵ گرم تخمه کدو، می‌تواند نیمی از نیاز روزانه مادر شیرده به آهن را تأمین کند.


سیب‌زمینی:
سیب‌زمینی، منبع خوبی برای ویتامین A، پتاسیم و کاروتنوئید محسوب می‌شود. وجود ویتامین A برای افزایش قدرت بینایی، تقویت سیستم ایمنی و رشد استخوانی ضروری است. حتی اگر مادر در دوران بارداری مقدار زیادی ویتامین A دریافت کرده باشد، ذخیره آن در بدن نوزاد به هنگام تولد کم است. بنابراین کودک به شیر مادر برای تأمین این ویتامین نیاز دارد. یک سیب زمینی متوسط می‌تواند کل نیاز روزانه مادر و نوزاد به ویتامین A را تأمین کند.


ماست:
ماست سرشار از کلسیم، پروبیوتیک و پروتئین است و برای مادران شیرده بهترین گزینه است. کلسیم کارکردهای زیادی در بدن دارد، از تقویت عضلات و اعصاب گرفته تا رشد استخوان‌ها و دندان‌ها. مادران شیرده ممکن است در یک روز، ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم کلسیم از دست بدهند بنابراین مصرف مواد سرشار از کلسیم برای آن‌ها حیاتی است.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط با سلامت را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9080

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر