بیماران مبتلا به صرع را در معرض استرس قرار ندهید
۲۹ خرداد ۱۳۹۵

بیماران مبتلا به صرع را در معرض استرس قرار ندهید

دانشمندان به‌خوبی می‌دانند که استرس می‌تواند تعداد دفعات بروز تشنج و شدت آن را در میان بیماران مبتلا به صرع افزایش دهد.


استرس برای مبتلایان به صرع مضر است. دانشمندان به‌خوبی می‌دانند که استرس می‌تواند تعداد دفعات بروز تشنج و شدت آن را در میان بیماران مبتلا به صرع افزایش دهد. اما گروهی از محققان توانسته‌اند اطلاعاتی به دست آورند که شیوه چنین عملکردی را نشان می‌دهد و حتی ممکن است راهی برای متوقف کردن آن پیدا کرده باشند.
براساس گزارش Science Signaling، محققان نشان می‌دهند که صرع چطور شیوه واکنش نشان دادن مغز نسبت به استرس را تغییر می‌دهد و باعث تشنج می‌شود.


در این مطالعه، محققان دانشگاه وسترن انتاریو در کانادا، تصمیم گرفتند تا فعالیت فاکتور آزادکننده کورتیکوتروپین (CRF) را در مغز موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به صرع و موش‌هایی که به صرع مبتلا نبودند، بررسی و تحلیل کنند. CRF نوعی انتقال‌دهنده عصبی است که برقراری ارتباط بین سلول‌های عصبی را امکان‌پذیر می‌سازد و واکنش نسبت به استرس را تنظیم می‌کند.


نتایج نهایی به محققان نشان داد که CRF در بین موش‌های بدون صرع، فعالیت قشر پیریفورم مغز را کاهش می‌دهد. اما CRF در بین موش‌های مبتلا به صرع، دقیقا برعکس عمل می‌کند و فعالیت این قشر را افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند که از طریق مسدود کردن عملکرد CRF در مغز افراد مبتلا به صرع، ممکن است بتوانند از بروز تشنج ناشی از استرس جلوگیری کنند.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9062

افزودن نظر