دلیل زرد شدن دست‌ها چیست؟/ از افزایش بیلی‌روبین تا مالاریا
۲۴ خرداد ۱۳۹۵

دلیل زرد شدن دست‌ها چیست؟/ از افزایش بیلی‌روبین تا مالاریا

تغییر کردن رنگ پوست می‌تواند باعث نگرانی شود، خصوصا اگر علت آن را ندانیم. حتی اگر علت تغییر رنگ واقعا بی‌خطر باشد یا سریع درمان شود، باز هم زرد شدن پوست (خصوصا پوست دست‌ها) شاخصی است که اختلالی را در سیستم بدن نشان می‌دهد.


آیا می دانید دلیل زرد شدن رنگ دست چیست؟ تغییر کردن رنگ پوست می‌تواند باعث نگرانی شود، خصوصا اگر علت آن را ندانیم. حتی اگر علت تغییر رنگ واقعا بی‌خطر باشد یا سریع درمان شود، باز هم زرد شدن پوست (خصوصا پوست دست‌ها) شاخصی است که اختلالی را در سیستم بدن نشان می‌دهد. بیماری‌های مختلفی می‌توانند پوست شما را زرد کنند و اگر با چنین حالتی مواجه شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن مشخص شود.


زردی نوعی اصطلاح است که زردی پوست ناشی از وجود بیلی‌روبین اضافی را توصیف می‌کند. علت‌های اصلی زردی، بسیار زیاد هستند. بیلی‌روبین، مجموعه‌ای از سلول‌های قرمز خون هستند که توسط کبد پردازش می‌شوند. اگر کبد بیمار شود، آسیب ببیند، بیش از حد فعالیت کند یا مشکلاتی در مجرای صفراوی وجود داشته باشد، بیلی‌روبین می‌تواند بیشتر از حد معمولی تولید شود. وقتی بیلی‌روبین راهی برای تخلیه پیدا نمی‌کند، رنگدانه‌های زرد روی پوست شکل می‌گیرند. البته زردی می‌تواند علت‌های دیگری هم داشته باشد، از جمله هپاتیت، مالاریا، کم‌خونی همولیتیک، سرطان پانکراس و سایر بیماری‌های کبدی مثل سیروز.


حالت هشداردهنده اما معمولا بی‌ضرر دیگر، هایپرکاروتنمی است. در این حالت، بتاکاروتن در بافت‌ها جمع می‌شود و معمولا به علت خوردن بیش از حد مواد غذایی غنی از بتاکاروتن مثل هویج، کدو، سیب‌زمینی، پرتقال و اسفناج به وجود می‌آید. این بیماری، رنگ پوست (خصوصا کف دست و کف پا) را به رنگی مابین زرد و نارنجی تبدیل می‌کند. محققان دانشگاه کلمبیا اعلام کرده‌اند که مصرف بیش از ۲۰ میلی‌گرم بتاکاروتن در روز، برای ابتلا به هایپرکاروتنمی کافی است.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9017

افزودن نظر