نکات تغذیه‌ای برای بعد از جراحی آپاندیس
۲۴ خرداد ۱۳۹۵

نکات تغذیه‌ای برای بعد از جراحی آپاندیس

آپاندیس، نقش مهمی در دستگاه گوارش ایفا نمی‌کند و برداشتن آن از طریق جراحی با تغییرات خاصی در رژیم غذایی همراه نمی‌شود.


نکات تغذیه ای بعد از جراحی آپاندیس کدامند؟ آپاندیس، نقش مهمی در دستگاه گوارش ایفا نمی‌کند و برداشتن آن از طریق جراحی با تغییرات خاصی در رژیم غذایی همراه نمی‌شود. با این‌حال افراد بلافاصله بعد از جراحی آپاندیس ممکن است برای سهولت در گوارش و کاهش دردهای شکمی، مجبور باشند از برخی مواد غذایی پرهیز کنند. بنابراین بعد از جراحی آپاندیس حتما با پزشک درباره رژیم غذایی مشورت کنید.


هر کسی بعد از عمل‌های جراحی شکمی ممکن است با مشکلاتی در گوارش مواجه شود و پزشک می‌تواند رژیم غذایی بر پایه مایعات را توصیه کند که شامل مایعات و مواد غذایی خاصی می‌شود که در دمای اتاق به مایع تبدیل می‌شوند. در رژیم غذایی بر پایه مایعات، افراد باید از مواد غذایی جامد و همیشگی پرهیز کنند. بنابراین باید از میوه‌ها، ‌سبزی‌ها، گوشت‌های قرمز، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، حبوبات، نان،‌ غلات سرد، برنج،‌ ماکارونی،‌ مغزها و دانه‌ها، یا هر ماده غذایی دیگری که به جویدن نیاز دارد، پرهیز کنید. فقط پزشک تعیین می‌کند که چه زمانی برای برگشتن به رژیم غذایی عادی بعد از جراحی، مناسب است.


حتی اگر پزشک به شما اجازه داد که از رژیم غذایی عادی استفاده کنید، ‌هنوز هم بهتر است محدودیت‌هایی برای مصرف چربی‌ها در نظر بگیرید. غذاهای پُرچرب خیلی سخت هضم می‌شوند و اگر از این غذاها در طول دوران بهبودی بعد از جراحی استفاده کنید، با احتمال اسهال روبه‌رو می‌شوید.


نکته دیگر، پرهیز از مواد غذایی سرشار از قند است. بنابراین استفاده از مواد غذایی حاوی قند زیاد مثل نوشابه، کیک، بستنی و... را برای مدتی کنار بگذارید. مصرف زیاد مواد قندی می‌تواند کاری کند که مدفوع خیلی سریع‌تر از روده بزرگ عبور کند و درنهایت شما را با اسهال آزار بدهد.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9014

افزودن نظر