حمید سبزواری درگذشت/ دلیل: کهولت سن؛ بیماری قبلی: خونریزی معده
۲۲ خرداد ۱۳۹۵

حمید سبزواری درگذشت/ دلیل: کهولت سن؛ بیماری قبلی: خونریزی معده

حسین ممتحنی، مشهور به حمید سبزواری، شاعر ۹۱ ساله انقلابی درگذشت. سبزواری که چندی پیش به دلیل ابتلا به خونریزی معده در بیمارستان بستری شده بود، صبح امروز (۲۲ خرداد ۹۵) در بیمارستان آسیای تهران دار فانی را وداع گفت.


حسین ممتحنی، مشهور به حمید سبزواری، شاعر ۹۱ ساله انقلابی درگذشت. سبزواری که چندی پیش به دلیل ابتلا به خونریزی معده در بیمارستان بستری شده بود، صبح امروز (۲۲ خرداد ۹۵) در بیمارستان آسیای تهران دار فانی را وداع گفت.

حمید سبزواری از ۱۱دی‌ماه سال گذشته به دلیل خون‌ریزی معده در بیمارستان‌ آسیا بستری شد. البته این بیماری حدود یک ماهی می‌شد که وی را درگیر کرده بود، اما به دلیل عدم بروز نشانه‌های بیرونی، خانواده او متوجه این بیماری نشده بودند تا اینکه به دنبال ضعف شدید و انتقال به بیمارستان، خونریزی معده وی تشخیص داده شد.

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی، فوق تخصص گوارش و کبد درباره نشانه‌های خون‌ریزی معده گفت: «استفراغ خونی با رنگ قرمز تیره متمایل به قهوه‌ای یا سیاه شدن مدفوع که به آن ملنا هم گفته می‌شود، می‌توانند از نشانه‌های خون‌ریزی معده باشند. البته برخی از افراد به‌دلیل خون‌ریزی تدریجی خود، تظاهرات بالینی مانند تغییر رنگ مدفوع یا استفراغ خونی ندارند و ممکن است با علایم دیگری به پزشک مراجعه کنند که ربط چندانی هم به تشخیص خونریزی معده نداشته باشد».

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد که علایم دیگری مانند سرگیجه، ضعف، رنگ‌پریدگی، خستگی و بی‌حالی هم می‌توانند نشانی از بروز خون‌ریزی معده باشند. حتی در موارد شدید خون‌ریزی، امکان بروز درد در ناحیه قلب یا کاهش میزان هموگلوبین خون هم وجود دارد.

دریانی درباره راه‌های درمان خونریزی معده هم خاطرنشان کرد: «آندوسکوپی، نوعی روش درمانی است که در بیشتر موارد می‌تواند باعث از بین رفتن خون‌ریزی معده شود. استفاده از داروهای کاهنده اسید معده هم می‌تواند در این مورد، کمک‌کننده باشد. افراد مبتلا به خونریزی معده باید از مصرف غذاهای ترش، تند، سرخ‌کردنی و دارای مواد افزودنی به‌منظور پیشگیری از تحریک زخم و سوزش معده هم خودداری کنند».

 

به‌طور کلی، خونریزی‌های گوارشی، دلیل شایع‌ترین شکایت‌های بیماران مبتلا به ناراحتی‌های گوارشی است. خونریزی دستگاه گوارش (GIB) در اثر صدمه و آسیب موضعی ایجاد می‌‌شود. این نوع خونریزی‌‌ها‌ به دو دسته با منشا فوقانی و تحتانی تقسیم می‌‌شوند. خون ریزی‌‌ها‌یی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ داده باشند، خون ریزی دستگاه گوارش فوقانی (UGIB) نام دارند و اگر محل خونریزی از دوازدهه تا مقعد باشد خونریزی دستگاه گوارشی تحتانی (LGIB) نامیده می‌‌شود.

دل درد، تهوع و استفراغ، مدفوع سیاه و خونی، ضعف عمومی‌، تپش قلب، شوک، سردی دست و پا، رنگ پریدگی، کاهش فشار خون، پوست سرد و مرطوب، کاهش و یا قطع ادرار و ازدیاد اوره خون از جمله علایمی‌‌است که هنگام خونریزی گوارشی بروز می‌کند. همچنین استفراغ ‌خونی و شایع‌تر از آن، مدفوع سیاه رنگ و نسبتا شل (ملنا)، دفع خون از مقعد که به صورت خون روشن یا رگه‌‌ها‌ی خون دیده می‌‌شود، نیز در بیمار قابل مشاهده است. البته حالتی دیگر نیز وجود دارد که خود بیمار ممکن است علایم را مشاهده نکرده و فقط به صورت کم‌خونی ظهور کند. بیماران باید توجه داشته باشند یبوست معمولا با تیره شدن رنگ مدفوع همراه است ولی خونریزی‌‌ها‌ی دستگاه گوارش به صورت مدفوع کاملا سیاه و شل نمایان می‌‌شود. همچنین در شرایطی که خونریزی تنها‌ با کم‌خونی و علایمی‌‌ مثل تنگی نفس و کمبود انرژی بروز می‌‌کند، با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم، باید نوع کم‌خونی مشخص شده و در صورت نیاز بررسی دستگاه گوارش نیز انجام شود. بنابراین هر بیماری که استفراغ خونی یا اسها‌ل سیاه و شل داشته باشد، یا به هر شکلی خون از مقعدش دفع کند، باید برای بررسی‌‌ها‌ی دستگاه گوارش به پزشک مراجعه کند تا علت خونریزی مشخص شود.

برای آشنایی با دلیل و درمان خونریزی‌های گوارشی، کلیک کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8999

افزودن نظر