عفونت توکسوپلاسما و ابتلا به بیماری‌های مخرب اعصاب
۲۲ خرداد ۱۳۹۵

عفونت توکسوپلاسما و ابتلا به بیماری‌های مخرب اعصاب

محققان دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره بیماری‌های مخرب اعصاب دست پیدا کردند.


آنچه درباره توکسوپلاسما و رابطه اش با اعصاب نمیدانستید! محققان دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره بیماری‌های مخرب اعصاب دست پیدا کردند. براساس گزارشی که در PLOS Pathogens منتشر شده است، ابتلا به عفونت از طریق انگل توکسوپلاسما گوندی باعث تجمع بیشتر نوعی انتقال‌دهنده عصبی در مغز به‌نام گلوتامات می‌شود که بیماری‌های مخرب اعصاب را در میان افراد مستعد به این بیماری تحریک می‌کند.


توکسوپلاسما گوندی، نوعی انگل تک‌سلولی است که می‌تواند باعث بیماری خاصی به‌نام توکسوپلاسموز شود. ابتلا به عفونت از طریق این انگل، معمولا با خوردن گوشت نپخته و آلوده یا نوشیدن آب آلوده اتفاق می‌افتد. البته ابتلا به این عفونت از طریق تماس اتفاقی یا ناگهانی با مدفوع گربه هم اتفاق می‌افتد، مثل مواقعی که ظرف یا زمینی را تمیز می‌کنیم که با گربه تماس داشته است.


افرادی که بر اثر عفونت توکسوپلاسما گوندی بیمار می‌شوند، ممکن است علائم شبه‌سرماخوردگی مثل تورم غدد لنفاوی یا درد عضلانی  را تجربه کنند. در موارد شدید، توکسوپلاسموز می‌تواند به چشم‌ها‌، مغز و اندام‌های دیگر بدن آسیب برساند. البته این عوارض معمولا برای کسانی مصداق دارد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.


محققان در این مطالعه، ابعاد پنهان و تازه‌ای را درباره این انگل کشف کرده‌اند که نگرانی‌ها را درباره آن افزایش می‌دهد. درواقع، توکسوپلاسما گوندی باعث تجمع بیشتر گلوتامات در مغز می‌شود و تولید بیش از حد گلوتامات در مغز می‌تواند به آن آسیب برساند و باعث ابتلا به بیماری‌های مخرب اعصاب از جمله آلزایمر شود.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8993

افزودن نظر