آیا استرس می‌تواند باعث گُرگرفتگی شود؟
۱۹ خرداد ۱۳۹۵

آیا استرس می‌تواند باعث گُرگرفتگی شود؟

گُرگرفتگی، یکی از روش‌هایی است که بدن از آن برای مقابله با افزایش گرمای بدن استفاده می‌کند. این حالت معمولا به‌عنوان یکی از نتایج کاهش سطح استروژن در بدن شناخته می‌شود.


رابطه استرس و گرگرفتگی چیست؟ گُرگرفتگی، یکی از روش‌هایی است که بدن از آن برای مقابله با افزایش گرمای بدن استفاده می‌کند. این حالت معمولا به‌عنوان یکی از نتایج کاهش سطح استروژن در بدن شناخته می‌شود. در واقع، استروژن روی هیپوتالاموس مغز تاثیر می‌گذارد که تنظیم حرارت بدن را بر عهده دارد. با این‌حال، گُرگرفتگی همیشه به دلیل کاهش سطح استروژن اتفاق نمی‌افتد و عواملی مثل استرس می‌توانند در این وضعیت نقش داشته باشند.


متخصصان معتقدند از آن‌جایی که گُرگرفتگی نوعی واکنش فیزیولوژیک نسبت به تغییرات دمای بدن است، پس تنها به دلیل کاهش سطح استروژن که با یائسگی همراه می‌شود، اتفاق نمی‌افتد. صرف نظر از برخی بیماری‌های خاص (مثل پُرکاری تیروئید و برخی از سرطان‌ها) که می‌توانند باعث گُرگرفتگی شوند، استرس نیز می‌تواند باعث این حالت شود.


یکی از اتفاقاتی که همراه با استرس (چه استرس فیزیکی و چه استرس عاطفی) در بدن بروز پیدا می‌کند، آزاد شدن آدرنالین در خون است. این وضعیت در ادامه باعث افزایش گردش خون می‌شود و حرارت بدن را بیشتر و بیشتر می‌کند. بنابراین از آن‌جایی که گُرگرفتگی نوعی واکنش نسبت به افزایش حرارت بدن است، استرس می‌تواند باعث گُرگرفتگی شود.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8971

افزودن نظر