چگونه پس از یائسگی وزن کم کنیم؟
۱۸ خرداد ۱۳۹۵

چگونه پس از یائسگی وزن کم کنیم؟

اگر در دوران یائسگی به سر می‌برید یا در آستانه آن هستید، بد نیست بدانید که این دوران فقط مبارزه هورمون‌ها با یکدیگر نیست بلکه شما هم باید با اضافه وزن مقابله کنید.


چطور پس از یائسگی وزن خود را کاهش دهیم؟ اگر در دوران یائسگی به سر می‌برید یا در آستانه آن هستید، بد نیست بدانید که این دوران فقط مبارزه هورمون‌ها با یکدیگر نیست بلکه شما هم باید با اضافه وزن مقابله کنید. زیرا همه این تغییرات هورمونی باعث کاهش روند سوخت و ساز در بدن می‌شود و درنتیجه قند و چربی کمتری می‌سوزانید که این یعنی اضافه وزن.


به گفته متخصصان، زنانی که میزان استروژن در بدنشان در دوران یائسگی پایین می‌آید، تا سنین ۴۵ الی ۵۵ سالگی، با ۵ تا ۶ کیلوگرم اضافه وزن روبه‌رو می‌شوند. این اضافه وزن معمولا به صورت چربی شکمی ظاهر می‌شود که از چربی‌های بخش‌های دیگر بدن خطرناک‌تر است. زیرا این چربی‌ها حاوی مولکول‌هایی هستند که میزان انسولین و کلسترول را در خون بالا می‌برند و باعث بروز بیماری‌هایی مانند دیابت نوع دوم، فشار خون و مشکلات قلبی عروقی می‌شوند.


اکنون به کمک راه‌کارهای زیر، به جنگ این اضافه وزن بروید:

salamatism.com/news/۸۹۵۸


- تغییرات هورمونی در دوران یائسگی بانوان، اختلالات خواب را به همراه دارد و از دست دادن ۳۰ دقیقه خواب در طی ۱۲ ماه، مقاومت انسولین را در بدن از ۱۷ درصد به ۳۹ درصد افزایش می‌دهد و درنتیجه سوخت و ساز بدن آسیب می‌بیند و با اضافه وزن روبه‌رو می‌شوید. اگر بتوانید مشکل بی‌خوابی را حل کنید، مشکل اضافه وزن نیز از بین می‌رود. به این منظور قبل از خواب مواد حاوی منیزیم مانند موز، مغز‌ها یا مکمل بخورید که آرام‌بخش است و از خوردن کافئین و غذاهای ادویه دار خودداری کنید.


- کاهش سطح هورمون استروژن باعث می‌شود احساس تنبلی کنید. اما بدن شما نیاز به ورزش دارد. منظور ما رفتن به باشگاه نیست، فقط کافیست هفته‌ای سه مرتبه و به مدت نیم ساعت، پیاده‌روی، کوه پیمایی یا پله نوردی کنید. می‌توانید این زمان را به سه تا ۱۰ دقیقه در روز تقسیم کنید.


- قرار گرفتن در معرض هورمون استرس می‌تواند باعث بروز چربی شکمی شود. بنابراین به کمک یوگا و مدیتیشن، استرستان را کنترل کنید.


- حجم وعده‌های غذایی‌تان را کم کنید. ۱۵۰۰ کالری در روز را به سه وعده ۵۰۰ کالری تقسیم کنید و مراقب باشید که از همه گروه‌های غذایی به ویژه سبزیجات استفاده کنید.


- کاهش وزن، معمولا با کاهش تراکم استخوان نیز همراه است. بنابراین مطمئن شوید که ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز دریافت می‌کنید.


- غذاهای چربی‌سوز بخورید. موادی که حاوی اسید چرب امگا۳ و کارنیتین هستند مانند تخم مرغ، سالمون و آووکادو.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8958

افزودن نظر