راه حل خشکی واژن در زنان سالمند
۰۵ خرداد ۱۳۹۵

راه حل خشکی واژن در زنان سالمند

هر شخصی علایم یائسگی را به یک شکل تجربه می‌کند اما خشکی واژن و نزدیکی دردناک یکی از شایع‌ترین علایم یائسگی است. علت اصلی همه مشکلات یائسگی تغییرات هورمونی است.


هر شخصی علایم یائسگی را به یک شکل تجربه می‌کند اما خشکی واژن و نزدیکی دردناک یکی از شایع‌ترین علایم یائسگی است. علت اصلی همه مشکلات یائسگی تغییرات هورمونی است. در سن ۵۰ سالگی دیگر هورمون استروژنی در بدنتان تولید نمی‌شود. استروژن باعث طراوت واژن می‌شود اما واژن با بروز یائسگی روز به روز خشک‌تر شده و حالت کشسانی خود را از دست می‌دهد و حالت اسیدیته آن نیز از بین می‌رود که همگی باعث دردناک شدن رابطه جنسی می‌شوند. اما برای این مشکلات راه حل‌هایی وجود دارد.


- استفاده از مرطوب کننده‌ها و نرم‌کننده‌های واژن
حتی اگر نمی‌خواهید رابطه جنسی داشته باشید، بهتر است هر روز یا سه روز در هفته، از مرطوب کننده‌های واژن استفاده کنید، تا سوزش و خارش و درد از بین برود و دیواره‌های واژن به مرور نرم و مرطوب شوند. هنگام برقراری رابطه نیز می‌توانید علاوه بر نرم‌کننده از لیز کننده‌های با پایه سیلیکون که ماندگاری بیشتری دارند استفاده کنید. روغن نارگیل یکی از لیزکننده‌های طبیعی است که خاصیت ضدباکتریایی نیز دارد اما نباید به همراه کاندوم استفاده شود.


- مصرف استروژن به صورت خارجی
می‌توانید از پزشکتان بخواهید استروژن محیطی برایتان تجویز کند که به صورت کرم است و باید به دیواره‌های واژن بمالید. این روش استفاده از استروژن خیلی بهتر از مصرف آن به صورت قرص است. زیرا استروژن به سرعت در منطقه‌ای که لازم است جذب می‌شود و نیازی نیست که در سرتاسر بدن به گردش درآید. البته این روش دریافت استروژن به کاهش علایم دیگر یائسگی مانند برافروختگی کمکی نمی‌کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8845

افزودن نظر