برزو ارجمند، زیر تیغ جراحی/ دلیل: کاشت مو
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

برزو ارجمند، زیر تیغ جراحی/ دلیل: کاشت مو

برزو ارجمند، بازیگر جوان تئاتر، سینما و تلویزیون با انتشار عکسی از خود در صفحه شخصی اینستاگرامش، اعلام کرد که آماده سپردن سرش زیر تیغ جراحی برای عمل کاشت مو است.


برزو ارجمند، بازیگر جوان تئاتر، سینما و تلویزیون با انتشار عکسی از خود در صفحه شخصی اینستاگرامش، اعلام کرد که آماده سپردن سرش زیر تیغ جراحی برای عمل کاشت مو است.

 

بد نیست بدانید که به گفته دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و مو، اولین معیار موفقیت آمیز بودن کاشت مو، طبیعی بودن آن است. موی پیوندزده شده، هم از نظر محل رشد مو و هم از نظر زاویه کاشت و هم تراکم و نوع پیاز مویی که کاشته شده، باید به قدری طبیعی باشد که دیگران متوجه نشوند فرد مو کاشته است. در غیر این صورت یعنی عمل موفقیت آمیز نبوده است. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... معتقد است: «معیار دوم، رشد تقریبا تمام موهای پیوندزده شده است (معمولا کمتر از ۵درصد موها هدر می روند.) معیار سوم، سالم ماندن بانک مو است یعنی نباید برداشت آنقدر زیاد باشد که ناحیه پس سر و پشت گوش صدمه ببیند یا جوشگاه به جا بماند».

وی می‌گوید که بعد از انتخاب کاندید مناسب، پزشک باید حدس بزند از بانک مو چه میزان فولیکول به محل بدون مو انتقال دهد. در صورتی که این کار به وسیله فرد متخصص انجام شود، صددرصد موفقیت آمیز است اما زمانی که به این معیارها توجه نشود، مسلما عمل پیوند موفق نیست.

اما چه کسی کاندید مناسبی برای پیوند مو است؟ دکتر امیری بر این باور است: «کسی که موهایش به قدری کم شده که کف سرش مشخص باشد و احساس کند بی مو یا کم مو شده است، بانک موی کافی داشته باشد، ریزش مویش دائمی باشد و با درمان‌های دارویی قابل برگشت نباشد. در نهایت سن مطرح است که گرچه معیار قطعی نیست ولی معیار مهمی است. در آخر هم پزشک از طریق معاینه و مشاهده نوع ریزش و شرح حال و زمینه خانوادگی حدس می زند آینده پیشرفت طاسی فرد به چه نحو است و کاشت مو برای او چگونه باید باشد».

 

دکتر مسعود داوودی، متخصص پوست هم در این باره می‌گوید: «معیار پیوند مو، تعداد فولیکول یا پیاز مو است. از همه مهم‌تر اینکه ۱۶هزار تار مو، معادل ۸ هزار پیاز مو است که اگر تمام بانک موی یک فرد پرمو را برداریم، این تعداد نمی‌شود، چه برسد به اینکه بخواهیم در یک جلسه این پیوند را انجام دهیم! با این حساب باید تاکید کنیم که به هیچ عنوان فریب تبلیغات در زمینه کاشت مو را نخورید».

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... به این نکته هم اشاره کرد که سر، خون‌رسانی محدودی دارد. «در عمل کاشت به ازای هر فولیکول مو باید یک سوراخ ایجاد کنیم. بدیهی است که ۲تا ۴ هزار برش قابل تحمل است اما خون‌رسانی سر اجازه انجام بیش از این تعداد را نمی‌دهد. تعداد کسانی که بانک موی پر و ایده‌آل دارند هم بسیار محدود است و موی بیشتر افرادی که مراجعه می‌کنند، به ۸ هزار پیاز نمی رسد. شعار دروغین دیگر، مساله کاشت با سلول‌های بنیادی است. سلول‌های بنیادی هیچ جایی در پیوند مو ندارند و کار علمی در این زمینه انجام نشده است. همه کارها در این رابطه فقط در حد مطالعه و تحقیقات است، نه اقدام عملی. درتمام عرصه‌های زیبایی، تبلیغات در رسانه‌ها غیرواقعی هستند و لازم است مردم میزان آگاهی خود را افزایش دهند و با عقل و منطق بسنجند آنچه تبلیغ کننده می‌گوید تا چه حد صحت دارد. معلوم است که آنها می‌خواهند محصولشان را بفروشند و واضح است که رسانه هم پول می‌گیرد تا اجازه پخش آگهی را بدهد. این شما هستید که باید عاقلانه عمل کنید».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8785

افزودن نظر