12 درصد ایرانی‌ها افسردگی دارند/ درمان افسردگی راهی برای کاهش نرخ خودکشی
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

۱۲ درصد ایرانی‌ها افسردگی دارند/ درمان افسردگی راهی برای کاهش نرخ خودکشی

«۱۲ درصد مردم کشور از افسردگی رنج می‌برند»! این را دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در جلسه پیشگیری از اقدامات پر خطر در رفتارهای اجتماعی گفت و تاکید کرد که براساس آمارهای مکرر و مطالعات مختلف، ابتلا به بیماری‌های اعصاب و روان در کشور جدی است.


«۱۲ درصد مردم کشور از افسردگی رنج می‌برند»! این را دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در جلسه پیشگیری از اقدامات پر خطر در رفتارهای اجتماعی گفت و تاکید کرد که براساس آمارهای مکرر و مطالعات مختلف، ابتلا به بیماری‌های اعصاب و روان در کشور جدی است. وزیر کشور گوشزد کرد: «نباید درباره بیماری‌های روان شناختی در کشور پرده‌پوشی کنیم و باید بدانیم که ۱۲ درصد مردم ما، از بیماری افسردگی رنج می‌برند و نیاز به درمان اساسی دارند».

هاشمی یادآور شد که متأسفانه برداشت جامعه از بیماران روانی، منفی است و بیشتر مردم، این افراد را افرادی می‌دانند که رفتارهای غیرقابل کنترل و خشونت‌آمیز دارند. این در حالی است که می‌توان یک بی‌خوابی ساده را هم جزو یکی از اختلالات روانی محسوب کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه افسردگی از شایع‌ترین علل و زمینه‌های خودکشی در جامعه محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: «تمام دلایل خودکشی باید کالبدشکافی روانی شوند. از طرف دیگر، توانمندسازی مردم با رفع فقر و بیکاری می‌تواند راهی برای کنترل افسردگی، آسیب‌های اجتماعی و خودکشی باشد».

وی درنهایت به این نکته هم اشاره کرد که از طریق مشاوره‌های تلفنی اورژانس ۱۲۳، چهار هزار مورد خودکشی در کشور برطرف شده است و اگر در این حوزه نیاز به امکانات باشد، کوتاهی نمی‌کنیم.

 

اختلال افسردگی یکی از شایع‌ترین تشخیص‌های روان‌پزشکی است که مشخصه آن خلق افسرده و با احساس غمگینی، اعتماد به نفس پایین و بی‌علاقگی به هر نوع فعالیت و لذت روزمره مشخص است؛ چیزی که از آن به عنوان «سرماخوردگی روانی» یاد می‌شود. افسردگی مجموعه‌ای از حالات مختلف روحی و روانی است که از احساس خفیف ملال تا سکوت و دوری از فعالیت روزمره بروز می‌کند. افسردگی اساسی واژه‌ای است که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا جهت مجموعه‌ای از علایم اختلال خلق برای DSM-III در سال ۱۹۸۰به کار رفت و پس از آن عمومیت یافت. افسردگی منجر به از کارافتادگی قابل توجه فرد در قلمروهای زندگی فردی و اجتماعی و اشتغال می‌شود و عملکردهای روزمره فرد همچون خوردن و خوابیدن و سلامتی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حدود ۶۰ درصد از بیماران افسرده فکر خودکشی دارند و ۱۵درصدشان هم دست به خودکشی می‌زنند. حس نافذ ناامیدی، احساس گناه به خاطر چیزهای کم‌اهمیت یا خیالی، احساس بی‌ارزشی، توهمات و هذیان‌های نیست‌انگارانه و نشخوار ذهنی وسواسی در بسیاری از آنها آشکار است.

برای آشنایی بیشتر با افسردگی، کلیک کنید.

 

خودکشی عملی عمدی است که باعث مرگ فرد شود. خودکشی که به آن خودکشی موفق نیز گفته می‌شود، «عمل گرفتن جان خود» است. خودکشی ناموفق یا رفتار خودکشی غیرکشنده، نوعی آسیب زدن به خود با هدف پایان دادن به زندگی است که منجر به مرگ نشود. خودکشی با کمک دیگران زمانی است که فردی به‌طور غیرمستقیم به شخص دیگری کمک می‌کند تا باعث مرگ خود شود و این کار را از طریق ارائه مشاوره و یا تهیه ابزار انجام این کار صورت دهد. این کار در مقابل اوتانازی قرار داد که در آن فرد دیگر نقش فعال‌تری در مرگ شخص ایفا می‌کند. فکر خودکشی فکر کردن به خاتمه دادن به زندگی خویش است.

رایج‌ترین روش انجام خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است و تا حدی به روش‌های قابل دسترس بستگی دارد. روش‌های معمول عبارتند از: حلق‌آویز کردن، مسمومیت با آفت‌کش، و سلاح گرم. سالانه حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر بر اثر خودکشی می‌میرند و این امر، دهمین علت اصلی مرگ در سراسر جهان است. میزان این کار در مردان بالاتر از زنان و احتمال خودکشی مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان است. تخمین زده می‌شود که هر سال ۱۰تا ۲۰میلیون اقدام به خودکشی غیرکشنده رخ می‌دهد. اقدام به این کار در جوانان و زنان شایع‌تر است.

برای آشنایی بیشتر با خودکشی، کلیک کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8752

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر