تاثیر داروهای افسردگی، آسم و آلرژی در ابتلا به زوال عقل
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

تاثیر داروهای افسردگی، آسم و آلرژی در ابتلا به زوال عقل

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که داروهای رایجی که توسط میلیون‌ها نفر برای درمان افسردگی، آسم، آلرژی و بیماری‌های مختلف دیگر استفاده می‌شوند، می‌توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که داروهای رایجی که توسط میلیون‌ها نفر برای درمان افسردگی، آسم، آلرژی و بیماری‌های مختلف دیگر استفاده می‌شوند، می‌توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند.


داروهایی که در این مطالعه بررسی شدند، به‌عنوان داروهای آنتی‌کولینرژیک شناخته می‌شوند. این داروها، نوعی ماده شیمیایی به‌نام استیل‌کولین را در مغز از کار می‌اندازند که برای حافظه واقعا حیاتی است. اگرچه این اولین باری نیست که محققان به بررسی این داروها می‌پردازند، اما این مطالعه جدید به ارزیابی حدود ۱۰۰ نوع داروی بدون نسخه و تجویزی پرداخته است که به همین شیوه عمل می‌کنند.


مغز افرادی که از این داروها استفاده می‌کنند، به‌خوبی مغز افراد دیگر عمل نمی‌کند. حتی سالمندانی که از این داروها استفاده می‌کنند، از نظر مهارت‌های فکری در وضعیت ضعیف‌تری نسبت به دیگران قرار دارند. مغز این افراد حتی کوچک‌تر می‌شود، خصوصا در قسمت‌های مهمی که به حافظه و مهارت‌های فکری دیگر مرتبط می‌شوند.
محققان به ارتباط جدی و محکمی بین مصرف این داروها و ابتلا به زوال عقل دست پیدا کردند، ‌اما تایید نمی‌کنند که مصرف این داروها مستقیما باعث ابتلا به این بیماری می‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8731

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر