گاز رادون خطر ابتلا به سرطان خون را در زنان بالا می‌برد
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

گاز رادون خطر ابتلا به سرطان خون را در زنان بالا می‌برد

یکی از جدیدترین مطالعات انجمن سرطان آمریکا، نتایج تازه‌ای را درباره ارتباط بین گاز رادون و سرطان خون ارائه می‌کند.


یکی از جدیدترین مطالعات انجمن سرطان آمریکا، نتایج تازه‌ای را درباره ارتباط بین گاز رادون و سرطان خون ارائه می‌کند. براساس گزارشی که در Environmental Research منتشر شده است، ارتباط جدی و محکمی بین قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از گاز رادون در خانه و خطر ابتلا به سرطان خون در میان زنان وجود دارد.
رادون، نوعی گاز رادیواکتیو طبیعی است که از درون زمین تراوش می‌کند و به‌عنوان دومین عامل ابتلا به سرطان ریه در ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود.


محققان انجمن سرطان آمریکا در این مطالعه به ارزیابی اطلاعات مربوط به بیش از ۱۴۰ هزار نفر پرداختند که در طول حدود ۱۹ سال به‌عنوان بخشی از یک مطالعه پیشگیری جمع‌آوری شده بود. در طول این مدت، بیش از ۳ هزار مورد ابتلا به سرطان خون تشخیص داده شد که این سرطان‌ها شامل لوسمی، لنفوم و میلوم می‌شد.


این مطالعه نشان داد زنانی که در معرض بیشترین سطح از گاز رادون قرار دارند، ۶۳ درصد بیشتر از زنان دیگر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون قرار می‌گیرند. نکته مهم دیگر این بود که هیچ ارتباطی بین ابتلا به سرطان و قرار گرفتن در معرض گاز رادون در میان مردان کشف نشد.
مسئولان این مطالعه می‌گویند: «اگر مطالعات بعدی هم ارتباط بین گاز رادون و ابتلا به سرطان خون را تایید کنند، آن وقت فکر می‌کنیم که باید اقدامات مختلفی در سطح بهداشت عمومی برای کاهش خطرات ناشی از رادون انجام دهیم».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8729

افزودن نظر