احساس رضایت از زندگی مشترک با هدف‌گذاری در زندگی ارتباط دارد
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

احساس رضایت از زندگی مشترک با هدف‌گذاری در زندگی ارتباط دارد

محققان در یکی از مطالعات منتشرشده در Journal of Personality and Social Psychology، تصمیم گرفتند تا به ارزیابی ارتباط بین رضایت از رابطه مشترک بعد از ازدواج و خودتنظیمی بپردازند.


محققان در یکی از مطالعات منتشرشده در Journal of Personality and Social Psychology، تصمیم گرفتند تا به ارزیابی ارتباط بین رضایت از رابطه مشترک بعد از ازدواج و خودتنظیمی بپردازند. آنان درنهایت متوجه شدند که افرادی که سطح بالاتری از رضایت را در رابطه‌شان تجربه می‌کنند، دارای سطح بالاتری از کنترل آگاهانه، تمرکز بر هدف، پشتیبانی آگاهانه از همسر و پیگیری فعالانه اهداف زندگی هستند.


به همین دلیل است که متخصصان معتقدند که هرچقدر سطح رضایت از رابطه مشترک افزایش پیدا کند، انگیزه افراد برای خودتنظیمی موثر در فعالیت‌ها و اعمال مختلف بیشتر می‌شود و آنان را برای دستیابی به اهداف‌شان به سمت پیشرفت هدایت می‌کند.


به نظر متخصصان، اهداف زوج‌ها به‌مرور زمان روی همدیگر تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر کسی در ابتدا تصمیم بگیرد که سیگار کشیدن را به‌خاطر همسرش ترک کند، ممکن است در ادامه خودش واقعا از سیگار کشیدن متنفر شود. شکل‌گیری این نوع تغییرات در تمایلات شخصی افراد مستقل از رابطه مشترک‌شان است و زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بتواند انگیزه بیرونی را به انگیزه درونی تبدیل کند و از درون بخواهد که خودش را تغییر دهد.


به یاد داشته باشید که هر فردی به‌واسطه نیازهای بیولوژیکی و اهداف شخصی خودش،‌ دارای محدودیت‌های خاصی است. بنابراین بازبینی منظم این اهداف و نیازها واقعا می‌تواند ارزش‌ها و علاقه‌مندی‌های افراد را در درازمدت تنظیم کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8707

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر