وارفارین را با این داروها همزمان مصرف نکنید
۰۵ بهمن ۱۳۹۵

وارفارین را با این داروها همزمان مصرف نکنید

متاسفانه بسیاری از ما بدون مشورت با پزشک، انواع داروها را با مکمل‌ها و محصولات بدون نسخه دیگر ترکیب می‌کنیم و نمی‌دانیم که این عادت اشتباه می‌تواند به تداخلات دارویی ناخوشایند و حتی مرگ‌باری منجر شود.


متاسفانه بسیاری از ما بدون مشورت با پزشک، انواع داروها را با مکمل‌ها و محصولات بدون نسخه دیگر ترکیب می‌کنیم و نمی‌دانیم که این عادت اشتباه می‌تواند به تداخلات دارویی ناخوشایند و حتی مرگ‌باری منجر شود. اگر شما هم تا به امروز چنین کاری را انجام می‌دادید، پس به ادامه ماجرا دقت کنید.


یکی از داروهایی که باید در مصرف آن دقت کرد، وارفارین است. متخصصان می‌گویند که این دارو اصلا نباید با مکمل‌های حاوی سیر، مکمل‌های امگا-۳، ناپروکسن و آسپیرین ترکیب شود.

این داروی رقیق‌کننده خون، خطر لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. اما مکمل‌های حاوی سیر، مکمل‌های امگا-۳، قرص‌های مسکّن از جمله ناپروکسن یا دارویی مثل آسپیرین، همگی می‌توانند مثل رقیق‌کننده برای خون عمل کنند. بنابراین مصرف این داروها در کنار هم می‌تواند خطر خون‌ریزی را افزایش دهد.


بسیاری از افراد گاهی اوقات فکر می‌کنند که اضافه کردن یک دارو به داروی مشابه دیگر، تاثیر دارویی را تقویت می‌کند و برای سلامتی مفید است. اما واقعیت این است که دوز تجویزی هر دارو براساس استانداردهای پزشکی و علمی محاسبه می‌شود، و اضافه کردن هر دوز دارویی دیگر می‌تواند به مصرف بیش از حد و بروز عوارض خطرناک منجر شود. اگر فعالیت لخته شدن خون در حالت عادی خودش پیش نرود، حتی خطر خون‌ریزی داخلی می‌تواند سلامت فرد را تهدید کند. باید به خاطر داشته باشید که حتی اگر آسیب داخلی کوچکی به بدن وارد شود، به زمان زیادی برای ترمیم آن نیاز پیدا می‌کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8684

افزودن نظر

حسین آخوندی ۲۳ دی ۱۳۹۶ ، ۱۹:۱۶

سلام یه سوال ایا مصرف داروی وارفارین و امپول رقیق کننده میتواند باعث شکستن دندانها از رو لثه شود

ادمین سایت
۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶

با سلام. رابطه چندانی بین مصرف داروهایی که نام بردید و شکستن دندان ها وجود ندارد.