اکبر عبدی ممنوع‌الملاقات شد/ بیماری: پیوند کلیه
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

اکبر عبدی ممنوع‌الملاقات شد/ بیماری: پیوند کلیه

اکبر عبدی، بازیگر و کمدین ۵۵ ساله ایرانی که چندی پیش در مصاحبه‌های خود اعلام کرده بود که هفته‌ای ۳ مرتبه دیالیز می‌شود (اینجا را بخوانید)، تحت عمل پیوند کلیه قرار گرفت.


اکبر عبدی، بازیگر و کمدین ۵۵ ساله ایرانی که چندی پیش در مصاحبه‌های خود اعلام کرده بود که هفته‌ای ۳ مرتبه دیالیز می‌شود (اینجا را بخوانید)، تحت عمل پیوند کلیه قرار گرفت. عبدی حدود ۵ سالی می‌شود که با بیماری کلیوی دست به گریبان شده بود و در لیست پیوند قرار داشت. او تاکنون با کمک دیالیز با بیماری‌اش کنار آمده بود اما یکی دو روز پیش عمل پیوند کلیه او با موفقیت انجام شد و به گفته پزشکان، وی در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی، ممنوع‌الملاقات خواهد بود.

از آنجایی که سیستم ایمنی بدن بیمارانی که تحت عمل پیوند عضو قرار می‌گیرند، بسیار ضعیف است و آنها در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی و ویروسی قرار دارند، بنابراین پزشکان با قرنطینه و ممنوع‌الملاقات کردن آنها، شرایط مناسب را برای رضایت‌بخش بودن عمل جراحی‌شان فراهم می‌کنند.

بهتر است بدانید که دیالیز برای جایگزینی بسیاری از مسئولیت‌های طبیعی کلیه‌ها انجام می‌شود. دیالیز به افراد این امکان را می‌دهد که به رغم عملکرد نامناسب کلیه‌هایش، بتواند زندگی خوب و مفیدی را بگذراند.

دیالیز با انجام عملکردهای کلیه‌های از کار افتاده، به بدن کمک می‌کند. معمولا بیماران زمانی که مواد زائد بدنشان آنقدر زیاد می‌شود که به خاطر آن ناراحتی‌هایی در بدنشان به‌وجود می‌آید، نیاز به انجام دیالیز پیدا می‌کنند. معمولا زمانی که آزمایش تصفیه کراتینین خون تا cc/minute ۱۲-۱۰پایین می‌آید، بیمار به دیالیز نیاز پیدا می‌کند (بیشتر بخوانید).

نارسایی کلیه‌ها و از دست دادن آنها معمولا به سه دلیل شایع یعنی نفروپاتی دیابتی، سرطان کلیه یا عفونت کلیه‌ها اتفاق می‌افتد.

کلیه‌ها از مهم‌ترین دستگاه‌های داخلی بدن به شمار می‌روند. وظیفه‌ اصلی آن‌ها دفع مواد زائد از خون است. هر کلیه حاوی میلیون‌ها تصفیه‌خانه کوچک است که گلومرول خوانده می‌شوند. وقتی خون از کلیه ها عبور می‌کند، این تصفیه خانه‌های کوچک مواد لازم برای بدن را از مواد زائد جدا و مواد زائد را ازطریق ادرار به خارج از بدن هدایت می‌کنند. لوله‌هایی به نام مجراهای کلیوی، ادرار تشکیل شده را از کلیه‌ها به مثانه می‌برند و به این ترتیب ادرار توسط مجرای ادراری از مثانه خارج می‌شود. نفروپاتی دیابتی (بیماری کلیوی ناشی از دیابت) پدیده ای مزمن و پیشرفته است که در نزدیک به ۳/۱از بیماران دیابتی ایجاد می‌شود. مبتلایان به دیابت نوع ۲ وقتی دچار میکروآلبومینوری (دفع آلبومین از راه ادرار) می‌شوند، ۲تا ۴برابر بیشتر با خطر مرگ روبه‌رو می‌شوند. اگر فشارخون نیز مزید بر علت شود، خطر مرگ و میر باز هم مضاعف خواهد شد. چیزی حدود ۲۵تا ۴۰درصد دیابتیک‌های نوع یک و در حدود ۵تا ۴۰درصد دیابتیک‌های نوع ۲سرانجام به بیماری‌ کلیوی دچار خواهند شد. بالای ۲۰درصد مبتلایان به دیابت نوع دو، در همان زمان تشخیص، آسیب کلیوی دارند و حدود ۴۰درصد آنها بعد از ۱۰سال عاقبت به مشکل کلیوی دچار می‌شوند. بیش از ۸۰درصد دیابتیک‌های کاندیدای پیوند کلیه، از نوع ۲هستند.

(برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نفروپاتی دیابتی، کلیک کنید)

 

سرطان کلیه معمولا در افراد بالاتر از ۴۰سال دیده می‌شود ولی هیچکس به درستی علت دقیق این بیماری را نمی‌داند. پزشکان به ندرت می‌توانند توضیح دهند که چرا یک نفر سرطان کلیه می‌گیرد ولی فرد دیگری نه. انواع مختلف سرطان می‌تواند در کلیه‌ها شروع شود. با این وجود این آشکار است که سرطان کلیه مادرزادی نیست و هیچکس این بیماری را از دیگری نمی‌گیرد. سیگار کشیدن، چاقی، فشار خون بالا، دیالیز طولانی مدت، شغل و جنس می‌توانند در ابتلا به این بیماری تاثیرگذار باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرطان کلیه، کلیک کنید.

 

عفونت‌ کلیه‌ عفونت‌ باکتریایی‌ غیرمسری‌ کلیه‌ها (کلیه‌ها مسؤول‌ دفع‌ مواد زائد از جریان‌ خون‌ و تولید ادرار هستند) است. این‌ بیماری‌ می‌تواند هر دو جنس‌ را مبتلا سازد ولی‌ در همه‌ سنین‌ در خانم‌ها شایع‌تر است‌. عفونت‌های‌ حاد کلیه‌ در مردان‌ در هر سنی‌ ممکن‌ است‌ حاکی‌ از وجود یک‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌ جدی‌ نظیر تومور، انسداد یا اختلالات‌ پروستات‌ باشد.

تب‌ و لرز تکان‌دهنده، سوزش‌ و تکرر ادرار، دفع‌ ادرار کدر یا خونی، درد (بعضاً شدید) یک‌ طرفه‌ یا دو طرفه‌ کمر و درد کلیه‌ها، درد شکم‌ و خستگی‌ قابل‌ ملاحظه‌ از مهم‌ترین علایم ابتلا به عفونت کلیه محسوب می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیماری عفونت کلیه، کلیک کنید.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8678

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر