رابطه اگزما با کمبود اسید طبیعی پوست
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

رابطه اگزما با کمبود اسید طبیعی پوست

رابطه اگزما با کمبود اسید طبیعی پوست چیست؟ گروهی از محققان دانشگاه ادینبرو در یکی از مطالعات اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره اگزما رسیدند.


گروهی از محققان دانشگاه ادینبرو در یکی از مطالعات اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره اگزما رسیدند. براساس گزارشی که در Journal of Allergy and Clinical Immunology منتشر شده است، کمبود نوعی اسید طبیعی در پوست که سلامتی آن را حفظ می‌کند، می‌تواند توضیح دهد که چرا احتمال ابتلا به اگزما در میان بعضی افراد بیشتر است.


این مطالعه نشان می‌دهد که کمبود اسید می‌تواند بر روی عملکرد سلول‌های سیستم ایمنی در پوست تاثیر منفی بگذارد. در واقع، به نظر می‌رسد که این اسید برای تنظیم عملکرد سلول‌های ایمنی لازم است و اگر در پوست وجود نداشته باشد، امکان بروز التهاب در پوست به وجود می‌آید.


محققان می‌گویند این اسید، cis-urocanic acid نام دارد که از پروتئین ساخته شده است. این اسید به شکل‌گیری لایه محافظتی در قشر بیرونی پوست کمک می‌کند و در واکنش به نور خورشید ساخته می‌شود. به همین دلیل است که وقتی افراد مبتلا به اگزما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، احساس می‌کنند که وضعیت پوست‌شان بهبود یافته است. این محققان اضافه می‌کنند که نوعی ژن تغییریافته در بدن نیمی از افراد مبتلا به اگزما وجود دارد که پروتئین خاصی به‌نام filaggrin تولید می‌کند. همین ژن تغییریافته است که می‌تواند بر روی توانایی ساخت cis-urocanic acid تاثیر منفی بگذارد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8654

افزودن نظر