کیست تخمدان حتی در دوران جنینی هم ایجاد می‌شود
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

کیست تخمدان حتی در دوران جنینی هم ایجاد می‌شود

هر زنی ممکن است در هر زمانی از زندگی به کیست تخمدان مبتلا شود، حتی زمانی که در رحم مادرش است. در واقع، سطح بالای هورمون در بدن زنان باردار می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که نوزاد به کیست تخمدان مبتلا شود، حتی پیش از آن‌که به دنیا بیاید.


هر زنی ممکن است در هر زمانی از زندگی به کیست تخمدان مبتلا شود، حتی زمانی که در رحم مادرش است. در واقع، سطح بالای هورمون در بدن زنان باردار می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که نوزاد به کیست تخمدان مبتلا شود، حتی پیش از آن‌که به دنیا بیاید. البته بیشتر کیست‌های تخمدان جنینی قبل از تولد ناپدید می‌شوند. حتی ۹۰ درصد از موردهایی که در زمان تولد باقی می‌مانند، خودبه‌خود تا زمان سه‌ماهگی نوزاد از بین می‌روند.


در هر ماه، چرخه عادی قاعدگی باعث بروز تغییرات مختلف در سطح هورمون‌ها می‌شود. در مرحله فولیکولی چرخه قاعدگی، امکان شکل‌گیری کیست‌های ساده خوش‌خیم وجود دارد. پس از تخمک‌گذاری، جسم زرد (پوسته‌ای از فولیکول که حاوی تخمک است) به شکل یک کیست ساده درمی‌آید. کیست‌های پیچیده اما خوش‌خیم، از همین فرآیند طبیعی به وجود می‌آیند.

از آن‌جایی که تغییرات هورمونی عادی باعث شکل‌گیری این کیست‌ها می‌شود، تنها عامل خطر ابتلا به آن‌ها چیزی نیست جز مونث بودن. کیست‌های ساده فقط حاوی مایع هستند، در حالی که کیست‌های پیچیده می‌توانند حاوی مواد جامد هم باشند.


مهم‌ترین چیزی که باید درباره بیشتر کیست‌های تخمدان به یاد داشته باشید، این است که آن‌ها نیازی به جراحی ندارند. زمان، و در برخی موارد داروها، بهترین درمان برای کیست‌های خوش‌خیم تخمدان هستند. بنابراین اگر درباره کیست‌های تخمدان نگرانی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8595

افزودن نظر