تشخیص سن واقعی انسان‌ها با آزمایش خون
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

تشخیص سن واقعی انسان‌ها با آزمایش خون

همه ما می‌دانیم که آزمایش خون می‌تواند اطلاعات زیادی را درباره سلامتی‌مان در اختیار ما بگذارد. با این‌حال، آزمایش خون می‌تواند کارهای شگفت‌انگیز دیگری انجام دهد که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.


همه ما می‌دانیم که آزمایش خون می‌تواند اطلاعات زیادی را درباره سلامتی‌مان در اختیار ما بگذارد. با این‌حال، آزمایش خون می‌تواند کارهای شگفت‌انگیز دیگری انجام دهد که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.


یکی از توانایی‌های ویژه آزمایش خون، تشخیص سن واقعی شما است. سن تقویمی ما انسان‌ها، همان زمان سپری‌شده‌ای است که از زمان تولد شروع می‌شود و تا مرگ ادامه پیدا می‌کند، اما سن بیولوژیکی اهمیت بیشتری دارد. سن بیولوژیکی نشان می‌دهد که بدن ما و ارگان‌های داخلی آن در مقایسه با سایر افرادی که در گروه سنی ما قرار دارند، چند ساله هستند. بنابراین ممکن است که فردی از نظر سن تقویمی ۵۲ ساله باشد، اما سن بیولوژیکی او به افراد ۴۸ ساله نزدیک باشد.


گروهی از محققان در سال ۲۰۱۵ مطالعه‌ای را انجام دادند که نتایج تازه‌ای درباره سن بیولوژیکی نشان داد. محققان در این مطالعه متوجه شدند که می‌توانند سن بیولوژیکی افراد را از طریق مدل‌سازی سطح پروتئین‌ها و انواع پروتئین‌هایی موجود در نمونه‌های خون هزار نفر، شناسایی کنند. در واقع، آنان می‌توانند از طریق مقایسه نمونه خون شما با این مدل، سن بیولوژیکی شما را تخمین بزنند.


مطالعه آنان نشان می‌دهد که سیگار کشیدن، شاخص توده بدن (BMI) بالا و استفاده از نوشابه‌های شیرین، بین ۲ تا ۶ سال به سن بیولوژیک افراد اضافه می‌کند. این در حالی است که به نظر آنان، جلوگیری از این سه عامل و اضافه کردن ورزش منظم به برنامه روزانه، حدود ۲ تا ۶ سال سن بیولوژیکی را کاهش می‌دهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8589

افزودن نظر