تشخیص دروغ‌گویی فرزندان برای پدر و مادر راحت است؟
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

تشخیص دروغ‌گویی فرزندان برای پدر و مادر راحت است؟

بیشتر پدر و مادرها فکر می‌کنند که همیشه می‌توانند دروغ گفتن فرزندشان را تشخیص بدهند،‌ اما آیا واقعا همین‌طور است؟! یکی از مطالعات جدید محققان دانشگاه براک نشان می‌دهد که این تصور از واقعیت فاصله دارد.


بیشتر پدر و مادرها فکر می‌کنند که همیشه می‌توانند دروغ گفتن فرزندشان را تشخیص بدهند،‌ اما آیا واقعا همین‌طور است؟! یکی از مطالعات جدید محققان دانشگاه براک نشان می‌دهد که این تصور از واقعیت فاصله دارد. گزارشی از این مطالعه در Journal of Experimental Child Psychology منتشر شده است.


براساس این گزارش، محققان در این مطالعه متوجه شدند که پدر و مادرها نسبت به کسانی که کاملا با فرزندشان غریبه هستند، کمتر این توانایی را دارند که دروغ گفتن کودک را تشخیص بدهند. محققان می‌گویند که پدر و مادرها در این مطالعه فقط در حدود ۱۰ درصد از مواقع، دروغ کودک‌شان را تشخیص دادند، در حالی که غریبه‌ها توانستند از هر ۱۰ دروغ به ۴ مورد از آن‌ها اشاره کنند.


این باور رایج همیشه وجود داشته است که پدر و مادرها قادر هستند که دروغ فرزندشان را تشخیص بدهند، چون دانش بیشتری درباره رفتار او دارند. با این‌حال،‌ مسئولان این مطالعه می‌گویند که پدر و مادرها هیچ توانایی برتری در تشخیص دادن دروغ ندارند، حتی نسبت به غریبه‌ها و کسانی که صاحب فرزند نیستند.


آنجلا ایوانز، استاد روان‌شناسی دانشگاه براک و از مسئولان مطالعه، به نکته مهمی اشاره می‌کند. به نظر او، درسی که پدر و مادرها باید از نتایج حاصل‌شده بگیرند، ‌این است که شکل‌گیری رابطه همراه با اعتماد و صداقت بین پدر و مادر و کودک از همان سنین کودکی چقدر مهم است.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8581

افزودن نظر