آیا شیمی‌درمانی در دوران کودکی، بر قدرت باروری در بزرگسالی تأثیر دارد؟
۳۱ فروردین ۱۳۹۵

آیا شیمی‌درمانی در دوران کودکی، بر قدرت باروری در بزرگسالی تأثیر دارد؟

امروزه می‌توان گفت که ۸۰ درصد از کودکانی که به سرطان مبتلا می‌شوند، قادر به ادامه زندگی هستند و این بیماری را پشت سر می‌گذارند.


امروزه می‌توان گفت که ۸۰ درصد از کودکانی که به سرطان مبتلا می‌شوند، قادر به ادامه زندگی هستند و این بیماری را پشت سر می‌گذارند. قطعا این یک پیروزی در زمینه مبارزه با سرطان محسوب می‌شود اما برخی از مطالعات نشان می‌دهند که انواعی از داروهای شیمی درمانی به ویژه گروه آلکیلاتین، بر میزان باروری این کودکان در آینده اثر منفی می‌گذارند.


مدت‌هاست که برای درمان سرطان درکودکان، به دلیل عوارض شدید پرتودرمانی، از شیمی‌درمانی استفاده می‌شود. اکنون دانشمندان، ۱۰ هزار و ۹۳۸ زن و مرد را که در سنین کودکی تحت تأثیر یکی از ۱۴ داروی متداول شیمی‌درمانی قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد که ۷۵ درصد از زنانی که از سرطان دوران کودکی جان سالم به در بردند، تا سن ۴۵ سالگی توانستند صاحب فرزند شوند. اما در مردانی که زنده ماندند، ۵۰ درصد صاحب فرزند شدند. زیرا دوز داروهای آلکیلاتین در مردان، بالاتر است و درنتیجه شانس باروری کمتر است. برای زنان، داروهایی مثل بوسولبان و دوز بالای لوموستین بر قدرت باروری تأثیر می‌گذارد.  


با وجود این نتایج، پزشکان توصیه می‌کنند که پسران و دخترانی که در دوران کودکی با شیمی‌درمانی روبه‌رو شده‌اند، بعد از سن بلوغ، اقدام به فریز اسپرم و تخمک خود کنند تا برای بارداری در آینده با مشکل روبه‌رو نشوند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8506

افزودن نظر