بوی بد پا چرا به وجود می‌آید؟
۲۴ فروردین ۱۳۹۵

بوی بد پا چرا به وجود می‌آید؟

بوی پا می‌تواند خیلی ناخوشایند باشد، تا حدی که واقعا باعث خجالت‌زدگی افراد شود. این بوی بد به‌واسطه عرقی به وجود می‌آید که با باکتری‌های روی پوست ترکیب می‌شود.


بوی پا می‌تواند خیلی ناخوشایند باشد، تا حدی که واقعا باعث خجالت‌زدگی افراد شود. این بوی بد به‌واسطه عرقی به وجود می‌آید که با باکتری‌های روی پوست ترکیب می‌شود. بیشتر انسان‌ها، حدود ۲۵۰ هزار غده عرقی در پاهای‌شان دارند که رطوبت این قسمت از بدن را هر روز حفظ می‌کنند. البته غده‌های عرقی در بدن بعضی افراد بیشتر از میزان متوسط است و این افراد شدیدا عرق می‌کنند. بعضی افراد فقط در طول ماه‌های گرم سال عرق می‌کنند، اما بعضی‌ها در طول تمام سال این حالت را دارند.


عرق به‌خودی‌خود بویی ندارد، اما زمانی که با باکتری‌ها تماس پیدا می‌کند، بوی بدی به خودش می‌گیرد. با این‌حال مساله این است که چرا همه مشکل بوی بد پا را تجربه نمی‌کنند؟ رطوبت پای بسیاری از انسان‌ها قبل از این‌که با باکتری‌ها تماس پیدا کند، تبخیر می‌شود و از بین می‌رود. اگر کفش‌ها و جوراب‌هایی بپوشید که اجازه تبخیر به عرق نمی‌دهند، رطوبت پا همان‌جا می‌ماند و باکتری‌ها شروع می‌کنند به رشد کردن.


این باکتری‌ها ابتدا به کفش و جوراب می‌چسبند، اما در ادامه به پوست پا می‌چسبند و باعث می‌شوند که پاها بوی بدی بگیرند. البته کفش پوشیدن تنها علت بوی بد پا نیست. علت‌های دیگری هم وجود دارند از جمله:
تعریق بیش از حد (Hyperhidrosis)؛ استرس؛ داروها؛ مواد مخدر؛ تغییرات هورمونی، مثل تغییراتی که در زمان بلوغ یا یائسگی اتفاق می‌افتند؛ بهداشت نامناسب.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8420

افزودن نظر