عوارض عاطفی ناباروری
۱۸ فروردین ۱۳۹۵

عوارض عاطفی ناباروری

مواجهه با مشکلات باروری که ممکن است با ابتلا به بیماری آندومتریوز همراه باشد، می‌تواند با آسیب‌های عاطفی در کنار آسیب‌های جسمانی همراه باشد.


مواجهه با مشکلات باروری که ممکن است با ابتلا به بیماری آندومتریوز همراه باشد، می‌تواند با آسیب‌های عاطفی در کنار آسیب‌های جسمانی همراه باشد. با این‌حال کسانی که در این موقعیت قرار می‌گیرند، نباید بار سختی‌ها را به‌تنهایی به دوش بکشند. پزشک می‌تواند شما را به یک روان‌شناس متخصص در مسائل باروری ارجاع دهد و گاهی اوقات فقط با تایید و درک ناراحتی‌های‌تان، با شما همدلی کند.

اگر تشخیص پزشکان مبنی بر این باشد که خانمی به آندومتریوز مبتلا است و درنتیجه مشکل ناباروری هم دارد، فرد با دو نوع ناراحتی از زاویه‌های مختلف روبه‌رو خواهد شد. در درجه اول، فرد به بیماری‌ای مبتلا است که باعث ناباروری شده است و می‌تواند باعث مشکلات جسمی شود. با این‌حال، ناراحتی‌های عاطفی هم فرد را آزار خواهند داد، چون وضعیت جسمی او با محدودیت در توانایی‌های طبیعی او همراه شده است و آرزوها و خواسته‌های او را سرکوب می‌کند.

طیف وسیعی از تجربه ناباروری، از آرزوی بچه‌دار شدن تا تشخیص مشکلات ناباروری و تلاش‌های طولانی برای باردار شدن که به حسرت تبدیل می‌شود، همگی می‌توانند واکنش‌های عاطفی زیادی را تحریک کنند؛ واکنش‌هایی مثل خشم شدید، گیجی، افسردگی، حس درماندگی و سرخوردگی از محدودیت‌های جسمی. در واقع، تصویر فرد از خود در ذهنش فرو می‌ریزد و دیگر خودش را یک فرد سالم در نظر نمی‌گیرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8358

افزودن نظر