شجریان علیه سرطان/ آشنایی با دلیل و درمان سرطان کلیه
۱۷ فروردین ۱۳۹۵

شجریان علیه سرطان/ آشنایی با دلیل و درمان سرطان کلیه

سال ۹۵ با پیام‌های تبریک فراوانی از سوی دولت‌مردان و چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری کشور همراه بود و در میان تمام این تبریک‌های ریز و درشت، یک تبریک از همه بارزتر بود. تبریکی که شوکی بزرگ به جامعه موسیقی و طرفداران موسیقی سنتی کشور وارد کرد و موجی از نگرانی در میان طرفداران محمدرضا شجریان به راه انداخت. محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران در این پیام نوروزی اعلام کرد که حدود ۱۵ سالی می‌شود که با مهمانی قدیمی خو گرفته و دوستی دیرینه با این آشنای قدیمی، باعث شده است که او موهای سرش را بتراشد. بعد از این پیام، دوستان و نزدیکان استاد اعلام کردند که این دوست قدیمی، کسی جز سرطان کلیه نیست.


سال ۹۵ با پیام‌های تبریک فراوانی از سوی دولت‌مردان و چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری کشور همراه بود و در میان تمام این تبریک‌های ریز و درشت، یک تبریک از همه بارزتر بود. تبریکی که شوکی بزرگ به جامعه موسیقی و طرفداران موسیقی سنتی کشور وارد کرد و موجی از نگرانی در میان طرفداران محمدرضا شجریان به راه انداخت. محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران در این پیام نوروزی اعلام کرد که حدود ۱۵ سالی می‌شود که با مهمانی قدیمی خو گرفته و دوستی دیرینه با این آشنای قدیمی، باعث شده است که او موهای سرش را بتراشد. بعد از این پیام، دوستان و نزدیکان استاد اعلام کردند که این دوست قدیمی، کسی جز سرطان کلیه نیست.

 

دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت هم در صفحه شخصی اینستاگرامش درباره آخرین وضعیت بیماری محمدرضا شجریان گفته است که خوشبختانه در حال حاضر وضعیت آقای شجریان خوب است و روند درمانی وی به خوبی صورت می‌گیرد و طی آخرین تماسی که من با وی داشتم، مشخص شد تا دو یا سه ماه آینده به ایران بازمی‌گردد و روند درمانی خود را در کشور ادامه می‌دهد.با همین بهانه، گفتگویی با دکتر سروش راد، متخصص هماتولوژی و انکولوژی ترتیب دادیم تا بیشتر با سرطان کلیه و سوالات پیرامون بیماری آقای شجریان آشنا شویم.

 

ابتدا تعریفی از سرطان کلیه برای‌مان می‌کنید؟
سرطان کلیه، جزو سرطان‌های ناشایع اندام‌های داخلی است که معمولا در دهه پنجم یا ششم زندگی، فرد را درگیر می‌کند. این نوع نسبتا غیر رایج از سرطان، در حدود ۱۰ درصد از موارد به دلیل عوامل ژنتیکی و ارثی و در سایر موارد به دلایل محیطی و وابسته به سبک زندگی فرد، بروز پیدا می‌کند.

مثلا چه دلایل و عواملی؟
امروزه ثابت شده است که ارتباط مستقیم و کاملا معناداری بین استعمال سیگار و ابتلا به سرطان کلیه وجود دارد. یعنی شانس ابتلا به سرطان کلیه در افراد سیگاری، نسبتا بالا است. برخی از افراد، ابتلا به عفونت‌های مزمن مثانه یا فشار خون را هم در بروز سرطان کلیه دخیل دانسته‌اند که این دو بیماری، در موارد بسیار نادری باعث ایجاد سرطان کلیه می‌شوند. این در حالی است که ما نمی‌توانیم از نقش چاقی و اضافه وزن در ابتلا به سرطان کلیه چشم پوشی کنیم و متاسفانه باید بگوییم که امکان ایجاد تومورهای سرطانی در کلیه‌های افراد چاق، بیشتر از سایر افراد است.

آیا سرطان کلیه هم مانند سایر سرطان ها، درجه بندی می‌شود؟
بله. معمولا این سرطان هم مانند سایر سرطان‌ها دارای ۴ مرحله است که درمان بیمار براساس مرحله‌ای از بیماری که در آن قرار دارد، صورت می‌گیرد.

 

آیا این بیماری، علامتی هم دارد که بیمار بتواند باتوجه به آن مشکوک به ابتلا شود؟
متاسفانه معمولا در مراحل اولیه بیماری، بیمار با هیچ‌گونه علامت خاصی مواجه نمی‌شود. در مراحل پیشرفته‌تر بیماری، ممکن است بیمار با شکایت از علایمی مانند درد پهلوها یا وجود خون در ادرار، به پزشک مراجعه کند. در این صورت، انجام سونوگرافی و نمونه برداری از وجود توده های احتمالی مشاهده شده، پزشک را در تشخیص سرطانی بودن یا نبودن تومور موجود در کلیه یا خوش خیم و بدخیم بودن آن، یاری می‌کند.

 

یعنی می‌توان اینطور نتیجه گرفت که تشخیص سرطان کلیه تنها در مواردی که بیماری پیشرفت کرده باشد، امکان دارد؟
اگر تنها به بروز علایم در بیمار متکی باشیم، بله ولی گاهی برخی از این بیماران به دلایل و بیماری‌های دیگری تحت سونوگرافی یا سی‌تی اسکن قرار می‌گیرند و وجود تومور در کلیه آنها هم در مراحل اولیه، تشخیص داده می‌شود و درمان های لازم برایشان صورت می‌گیرد. 

رایج‌ترین درمان‌ها برای این نوع خاص از سرطان چه هستند؟
اگر بیمار در مراحل یک یا دو بیماری قرار داشته و تومور، تنها کلیه و مثانه او را درگیر کرده باشد، می‌توان با روش جراحی از شر تومور به طور کامل خلاص شد. جراحی در این مراحل، درمان قطعی سرطان کلیه است. گاهی در مرحله سوم از بیماری هم، تومور تنها در محل خود رشد می‌کند که در این صورت هم می‌توان روش جراحی را به عنوان روشی مطمئن برای دفع این تومور سرطانی در نظر گرفت.

 

اگر بیمار در مرحله ۴ بیماری قرار داشته باشد، چطور؟
متاسفانه زمانی که این بیماری به مرحله چهارم می‌رسد و به سایر نقاط بدن متاستاز میدهد، درمان آن خیلی سخت و حتی می‌توان گفت که غیرممکن می‌شود. تومور سرطان کلیه، جزو تومورهای مقاوم نسبت به رادیوتراپی و شیمی‌درمانی است و به همین دلیل هم درمان آن در مراحل پیشرفته، کمی سخت می‌شود. 

برخی از پزشکان از درمان‌های نوین در سرطان کلیه صحبت می‌کنند. منظور از این نوع درمان‌ها چیست؟
خوشبختانه در سال‌های اخیر، روش درمانی جدیدی به نام تارگتت تراپی برای رفع تومور سرطان کلیه کشف شده که در این روش، سلول‌های سرطانی به صورت مولکولی مورد هدف درمان قرار می‌گیرند. در این روش درمانی با کمک دارویی به نام سوتنت، بیمار را در مراحل ۳ یا ۴ سرطان کلیه تحت درمان قرار می‌دهند تا طول عمر او را افزایش دهند.

آیا این روش هم درمانی قطعی مانند جراحی محسوب می‌شود؟
خیر. این نوع درمان، تنها باعث ایجاد تعادل در بیماری و پیشگیری از پیشرفت آن در بدن می‌شود. یعنی براساس این درمان، بهبودی برای بیمار حاصل نمیشود و فقط میتوان بیماری را تحت کنترل درآورد یا طول عمر بیمار را افزایش داد.

 

آیا این روش درمانی در کشورمان مرسوم است و تمامی بیماران مبتلا به سرطان کلیه می‌توانند از آن استفاده کنند؟
بله. تنها مشکل این روش درمانی، هزینه بالای آن است. به طوری که تقریبا هر دوره یک و نیم ماهه درمان آن حدود ۱۴ میلیون هزینه برمی‌دارد که البته خوشبختانه، بیمه نزدیک به ۷۰ درصد از این هزینه را تقبل می‌کند. استفاده از داروی سوتنت تا زمانی که بتواند بیماری را کنترل کند، قابل توصیه خواهد بود. 

به نظر شما چرا با اینکه آقای شجریان عنوان کردند که حدود ۱۵ سال مبتلا به بیماری بوده اند اما هیچ کدام از نشانه‌های درمان مانند کاهش وزن یا ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی در او قابل مشاهده نبود؟
به نظر می‌رسد که به احتمال قوی ایشان در این دوره از همین روش درمانی نوین و داروی سوتنت برای کنترل بیماری شان استفاده می‌کرده‌اند. سوتنت، جزو داروهای شیمی‌درمانی نیست و عوارض آن را هم برای بیمار برجای نمی‌گذارد. 

در قسمت دیگری از اظهار نظرها درباره آقای شجریان می‌شنویم که سرطان کلیه به مغز ایشان متاستاز داده است. از نظر پزشکی امکان متاستاز سرطان کلیه به نقاط دورتری مانند مغز وجود دارد؟
بله. از آنجایی که نوع سرطان کلیه به گونه‌ای است که از طریق خون پخش می‌شود، بنابراین متاستاز آن به قسمت‌های عجیبی از بدن مانند مغز، پشت چشم، پلک، ساق پا، چانه، فک و بخش‌هایی از پوست، گزارش می‌شود. سرطان کلیه مانند سرطان کبد یا روده، تنها در مسیر گذر خود منتشر نمی‌شود و می‌تواند به تمام نقاط بدن از جمله مغز، دست درازی کند. از این رو، انتشار سرطان کلیه آقای شجریان به مغز ایشان اصلا اتفاق عجیبی نیست.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8343

افزودن نظر