دیابت نوع 1 با خطر ابتلا به صرع ارتباط دارد؟
۱۵ فروردین ۱۳۹۵

دیابت نوع ۱ با خطر ابتلا به صرع ارتباط دارد؟

یکی از جدیدترین مطالعات منتشرشده در مجله Diabetologia، نتایج تازه‌ای درباره ارتباط بین دیابت نوع ۱ و بیماری صرع نشان می‌دهد.


یکی از جدیدترین مطالعات منتشرشده در مجله Diabetologia، نتایج تازه‌ای درباره ارتباط بین دیابت نوع ۱ و بیماری صرع نشان می‌دهد. براساس این گزارش، احتمال ابتلا به بیماری صرع در میان کسانی که مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند، سه برابر بیشتر از کسانی است که دیابت نوع ۱ ندارند. با این‌حال، لازم به ذکر است که این مطالعه هیچ رابطه علت و معلولی بین این دو بیماری را اثبات نمی‌کند.


محققان می‌گویند که کم‌سن‌ترین افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، یعنی کودکان زیر ۶ سال، شش برابر بیشتر از دیگران با خطر ابتلا به بیماری صرع روبه‌رو هستند. بیشترین میزان خطر ابتلا به بیماری صرع در بین کودکانی است که مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند و به دلیل کاهش قند خون شدید (هیپوگلیسمی) باید در بیمارستان درمان شوند.در واقع، خطر ابتلا به صرع در بین این کودکان، ۱۶.۵ برابر بیشتر از دیگران است.


برخی متخصصان گمان می‌کنند که عوامل مختلفی می‌توانند در این ارتباط نقش داشته باشند. اختلالات سیستم ایمنی، ضایعات مغزی، عوامل ژنتیکی و ناهنجاری‌های متابولیک، تعدادی از همین عوامل هستند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8326

افزودن نظر