آشنایی با منابع فیبرهای محلول و خواص آنها
۰۵ فروردین ۱۳۹۵

آشنایی با منابع فیبرهای محلول و خواص آنها

همه انواع لوبیاها و حبوبات دیگر، منابع عالی‌ای از فیبر محلول هستند. این فیبرها به نمک‌های صفراوی همراه با کلسترول می‌چسبند که در روده کوچک وجود دارند و زایدات را از بدن خارج می‌کنند. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، کبد باید از کلسترول بیشتری برای تولید نمک‌های صفراوی استفاده کند و در نتیجه، سطح کلسترول موجود در بدن برای تولید LDL یا کلسترول بد خون پایین می‌آید.


همه انواع لوبیاها و حبوبات دیگر، منابع عالی‌ای از فیبر محلول هستند. این فیبرها به نمک‌های صفراوی همراه با کلسترول می‌چسبند که در روده کوچک وجود دارند و زایدات را از بدن خارج می‌کنند. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، کبد باید از کلسترول بیشتری برای تولید نمک‌های صفراوی استفاده کند و در نتیجه، سطح کلسترول موجود در بدن برای تولید LDL یا کلسترول بد خون پایین می‌آید. مطالعات مختلفی نشان می‌دهند که مصرف حداقل یک‌دوم فنجان از لوبیای پخته‌شده در روز می‌تواند سطح LDL یا کلسترول بد خون را به‌طور متوسط تا ۸ درصد کاهش دهد.

انواع سیب‌ها دقیقا مثل انواع لوبیاها، منبع عالی‌ای از فیبرهای محلول هستند که سطح کلسترول بد خون را کاهش می‌دهند. در درجه اول، پکتین موجود در سیب است که چنین تاثیری می‌گذارد. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن یک عدد سیب در روز (که بهتر است دو عدد در روز باشد)، می‌تواند اکسیداسیون کلسترول بد خون یا LDL را کُند سازد. در واقع، پلی‌فنول‌هایی که در پوست سیب وجود دارند، از خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی برخوردار هستند و این تاثیر را باقی می‌گذارند. آنتی‌اکسیدان خیلی مهم به شمار می‌روند، چون وقتی که کلسترول بد خون با رادیکال‌های آزاد در کنار هم قرار می‌گیرند، ‌بیشتر اُکسیده می‌شوند. همین وضعیت هم احتمال بروز التهاب و تشکیل پلاک‌ها در شریان‌های خون را بالاتر می‌برد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8246

افزودن نظر