معایب و مزایای پستانک برای نوزاد
۲۶ اسفند ۱۳۹۴

معایب و مزایای پستانک برای نوزاد

اکثر نوزادان علاقه بسیار زیادی به مکیدن دارند تا حدی که برخی از آن‌ها حتی پیش از تولد و در رحم مادر شصت خود را می‌مکند. مکیدن، علاوه بر تغذیه نوزاد، باعث آرامش او نیز می‌شود.


اکثر نوزادان علاقه بسیار زیادی به مکیدن دارند تا حدی که برخی از آن‌ها حتی پیش از تولد و در رحم مادر شصت خود را می‌مکند. مکیدن، علاوه بر تغذیه نوزاد، باعث آرامش او نیز می‌شود. به همین خاطر پستانک یکی از لوازم اصلی سیسمونی‌‌ها به شمار می‌رود. اما آیا واقعا پستانک برای نوزاد خوب است؟ برای یافتن پاسخ این سؤال بهتر است درباره معایب و مزایای استفاده از پستانک بیشتر بدانید.


مزایا:
- پستانک می‌تواند نوزادان ناآرام را آرام کند.
- با پستانک می‌توانید گاهی حواس نوزاد را پرت کنید مانند لحظه واکسن زدن یا خون گرفتن.
- به کمک پستانک می‌توانید نوزاد را راحت‌تر بخوابانید.
- همانطور که می‌دانید، هنگام پرواز با هواپیما، فشار هوا باعث گرفتگی گوش می‌شود، از آنجایی که کودکان نمی‌توانند با خمیازه یا بلعیدن چیزی این گرفتگی را برطرف کنند، مکیدن پستانک به آن‌ها کمک می‌کند تا دچار این مشکل نشوند.
- استفاده از پستانک به هنگام خواب، از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در خواب جلوگیری می‌کند.
- از دیگر مزایای پستانک این است که دورانداختنی است. اگر کودکتان به جای پستانک به مکیدن انگشت عادت داشته باشد، ترک کردن این عادت سخت‌تر است.


معایب:
- استفاده زود هنگام از پستانک ممکن است با شیر خوردن نوزاد تداخل پیدا کند. برخی از نوزادان نسبت به تفاوت‌های مکیدن از پستان و مکیدن از شیشه یا پستانک حساس هستند.
- ممکن است کودک به پستانک اعتیاد پیدا کند. اگر عادت داشته باشد که شب‌ها با پستانک بخوابد، هرگاه پستانک از دهانش بیرون بیفتد گریه می‌کند.
- استفاده از پستانک ممکن است خطر عفونت گوش میانی را افزایش دهد. البته آمار عفونت گوش میانی تا ۶ ماهگی بسیار پایین است درحالی که آمار سندروم مرگ ناگهانی در این دوران بیشتر است.
- استفاده طولانی مدت از پستانک یعنی پس از دو و نیم سالگی، می‌تواند بر رشد دندان‌ها تأثیر بگذارد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8168

افزودن نظر