عوارض روانی مصرف کوکائین
۲۲ اسفند ۱۳۹۴

عوارض روانی مصرف کوکائین

به هیچ وجه نمی‌توان گفت که مثلا یک بار مصرف کوکائین مشکلی ایجاد نمی‌کند، چون هیچ حاشیه امنی برای مصرف این ماده مخدر وجود ندارد.


به هیچ وجه نمی‌توان گفت که مثلا یک بار مصرف کوکائین مشکلی ایجاد نمی‌کند، چون هیچ حاشیه امنی برای مصرف این ماده مخدر وجود ندارد. به همین دلیل تقریبا غیرممکن است که پیش‌بینی کنیم هر فردی چه زمانی از نظر جسمی یا روانی به کوکائین معتاد می‌شود.


بعد از مصرف کوکائین به‌طور منظم و برای مدت طولانی، اعتیاد به این ماده مخدر کاملا جدی می‌شود. وقتی اعتیاد به این حد برسد، متوقف کردن مصرف کوکائین، ناگهان به بروز علائم ناشی از ترک آن منجر می‌شود. علائم ناشی از ترک مصرف کوکائین، بیشتر روانی هستند تا جسمی. این علائم معمولا چنین مواردی را شامل می‌شوند:


افسردگی و اضطراب؛ خستگی؛ عدم توانایی برای تمرکز؛ ناتوانی برای لذت بردن؛ افزایش هوس مصرف کوکائین؛ علائم جسمی مثل درد، لرزش اجزای بدن و لرز.


ترک کوکائین در بین برخی افراد، ممکن است به بروز افکار خودکشی منجر شود. معمولا علائم ترک کوکائین، در عرض یک تا دو هفته از بین می‌روند. با این‌حال، ولع شدید مصرف کوکائین ممکن است هر زمانی بازگردد، حتی سال‌ها بعد از آخرین دفعه مصرف کوکائین.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8125

افزودن نظر