کشفی جدید درباره لوپوس
۲۰ اسفند ۱۳۹۴

کشفی جدید درباره لوپوس

یکی از مطالعات منتشرشده در مجله Immunity، اطلاعات جالبی را درباره بیماری لوپوس نشان می‌دهد. دانشمندان در این مطالعه سرنخ‌های جدیدی پیدا کردند که کمک می‌کنند تا ببینیم چه مشکلی در سیستم ایمنی افراد مبتلا به بیماری لوپوس اتفاق می‌افتد.


یکی از مطالعات منتشرشده در مجله Immunity، اطلاعات جالبی را درباره بیماری لوپوس نشان می‌دهد. دانشمندان در این مطالعه سرنخ‌های جدیدی پیدا کردند که کمک می‌کنند تا ببینیم چه مشکلی در سیستم ایمنی افراد مبتلا به بیماری لوپوس اتفاق می‌افتد. آنان امیدوارند که یافته‌های جدیدشان به روش‌های درمانی جدید منجر شود یا به انتخاب بهتر از میان روش‌های درمانی موجود کمک کند.


لوپوس، انواع مختلفی دارد اما رایج‌ترین نوع آن، لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) است. در SLE، سیستم ایمنی بدن به‌اشتباه پادتن‌هایی بر علیه بافت‌های خود بدن تولید می‌کند. این حمله درونی می‌تواند اثرات گسترده‌ای داشته باشد، از جمله آسیب رسیدن به پوست، مفصل‌ها،‌ قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و مغز.


محققان در این مطالعه جدید شواهدی را در بدن افراد مبتلا به لوپوس پیدا کردند مبنی بر این‌که بعضی از سلول‌های B در سیستم ایمنی بدن، رشد نادرستی دارند و به‌جای مقابله با التهاب، آن را بیشتر می‌کنند. سلول‌های ضدالتهابی B در بدن افراد سالم، از تولید بیش از حد پروتئینی به‌نام اینترفرون-آلفا جلوگیری می‌کنند و مانع از تولید بیش از حد پادتن‌ها توسط سلول‌های B می‌شوند. با این‌حال در بدن افراد مبتلا به لوپوس، کمبود سلول‌های ضدالتهابی B به تولید بیش از حد پروتئین اینترفرون-آلفا منجر می‌شود. همین وضعیت، تعداد پادتن‌هایی که توسط سلول‌های B تولید می‌شوند را افزایش می‌دهد و سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند.


محققان می‌گویند که علت ریشه‌ای این اتفاق هنوز مشخص نیست، اما آن‌ها همچنان به فعالیت علمی ادامه می‌دهند تا بتوانند استراتژی‌های درمانی جدیدی برای مهار فعالیت سلول‌های ضدالتهابی B در بدن افراد مبتلا به SLE پیدا کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8108

افزودن نظر