درباره سردردهای فصلی چه می‌دانید؟
۱۹ اسفند ۱۳۹۴

درباره سردردهای فصلی چه می‌دانید؟

کسانی که از سردردهای فصلی رنج می‌برند، از تغییر فصول وحشت دارند، اما بیشتر آن‌ها نمی‌دانند که دقیقا با چه پدیده‌ای مواجه هستند.


کسانی که از سردردهای فصلی رنج می‌برند، از تغییر فصول وحشت دارند، اما بیشتر آن‌ها نمی‌دانند که دقیقا با چه پدیده‌ای مواجه هستند. متخصصان می‌گویند که رایج‌ترین نوع سردردهای فصلی، سردرد خوشه‌ای است،‌ ولی سردردهای میگرنی هم می‌توانند فصلی باشند. با این‌حال، سوال مهم این است که سردردهای فصلی چرا به وجود می‌آیند؟


متخصصان می‌گویند که درباره دلیل بروز این سردردها کاملا مطمئن نیستند، ‌اما احتمالا موضوع به ساعت درونی بدن انسان‌ها مرتبط می‌شود. در واقع، مغز هر فردی دارای ساعت درونی خاصی است که ریتم شبانه‌روزی او را کنترل می‌کند. ساعت درونی مغز نسبت به میزان نور روز حساس است و به کنترل چرخه خواب افراد کمک می‌کند. متخصصان معتقدند که احتمالا ایجاد تغییر در چرخه خواب است که باعث بروز مجموعه‌ی سردردهای فصلی می‌شود.


سردردهای خوشه‌ای که رایج‌ترین نوع سردرد فصلی هستند، در مقایسه با میگرن، نادر محسوب می‌شوند. این سردردها خیلی شدید هستند و معمولا با تغییراتی که در ساعت درونی مغز اتفاق می‌افتد، تحریک می‌شوند. برخی افرادی که مبتلا به سردردهای خوشه‌ای هستند، نسبت به تغییرات طبیعی در میزان نور روز حساسیت زیادی پیدا می‌کنند و سردرد خوشه‌ای آنان را در تمام طول روز آزار می‌دهد.
تابستان، زمان دیگری است که می‌تواند باعث بروز سردردهای خوشه‌ای در قالب میگرن شود، چون بسیاری از افراد مبتلا به میگرن نسبت به گرما حساس هستند. حساسیت نسبت به تغییرات طبیعی در فشار هوا نیز می‌تواند باعث همین سردردها شوند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8094

افزودن نظر