حل مشکلات خواب در سالمندان آلزایمری
۱۶ اسفند ۱۳۹۴

حل مشکلات خواب در سالمندان آلزایمری

معمولا مشکلات خواب و آلزایمر در سالمندان با یکدیگر تداخل پیدا می‌کنند.


معمولا مشکلات خواب و آلزایمر در سالمندان با یکدیگر تداخل پیدا می‌کنند. بسیاری از افراد سالمند با بی‌خوابی یا مشکلات مربوط به خواب دست و پنجه نرم می‌کنند اما زمانی که این مشکل با بیماری آلزایمر همراه می‌شود، مشکلات چند برابر می‌شوند زیرا به تدریج چرخه خواب طبیعی مغز از بین می‌رود. اولین کار برای حل مشکل بی‌خوابی، برطرف کردن عوامل مزاحم برای خوابیدن است.


- هرچه فرد، در طول روز کمتر در معرض نور قرار بگیرید، شب‌ها بهتر می‌خوابد.
- تا حد امکان مصرف کافئین را در فرد، به صفر برسانید. کافئین موجود در نوشابه، چای، قهوه یا کاکائو دشمن خواب است.
- داروهای او را بررسی کنید و گروهی را که خواب‌آور هستند شب‌ها و گروهی را که هوشیار کننده هستند، صبح‌ها مصرف کنید. البته به خاطر داشته باشید که مصرف داروهای خواب‌آور و آرام‌بخش برای افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند توصیه نمی‌شود زیرا باعث تشدید علایم بیماری می‌شود و احتمال گیجی را افزایش می‌دهد.
- او را به انجام فعالیت‌های فیزیکی تشویق کنید. در برنامه روزانه او روزی نیم ساعت پیاده‌روی بگنجانید تا شب‌ها بهتر بخوابد.
- خواب روزانه او را محدود کنید. اگر عادت به خواب نیم‌روزی دارد، مطمئن باشید که طولانی یا دیروقت نباشد.
- برنامه منظمی برای خواب او در نظر بگیرید و آن را تبدیل به عادت کنید. برای مثال از ساعات پایانی روز به بعد، دیگر محیط باید آرام باشد و دمای اتاق، طبق میل فرد سالمند باشد.
- اگر احساس می‌کنید که مشکلات دیگری مانند افسردگی، نفس‌تنگی یا سندروم پای بی‌قرار، مانع از خواب راحت او می‌شوند به دنبال درمان و برطرف کردن آن‌ها باشید.
- هرگاه شب‌ها از خواب پرید، آرامش خود را حفظ کنید و بدون اینکه علت بیدار شدن را از او جویا شوید، به او یادآوری کنید که شب است و هیچ اتفاقی رخ نداده است و او می‌تواند دوباره بخوابد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8061

افزودن نظر