چرا معتادان به شیشه، بی‌عاطفه می‌شوند؟
۱۲ اسفند ۱۳۹۴

چرا معتادان به شیشه، بی‌عاطفه می‌شوند؟

وقتی که شیشه وارد بدن می‌شود، نوعی ماده شیمیایی به‌نام دوپامین شدیدا در مغز ترشح و گسترش پیدا می‌کند و به بخش‌های خاصی از مغز می‌رود که تنظیم احساس لذت را بر عهده دارد.


وقتی که شیشه وارد بدن می‌شود، نوعی ماده شیمیایی به‌نام دوپامین شدیدا در مغز ترشح و گسترش پیدا می‌کند و به بخش‌های خاصی از مغز می‌رود که تنظیم احساس لذت را بر عهده دارد. مصرف‌کنندگان، احساس اعتمادبه‌نفس و پُر انرژی بودن را هم تجربه می‌کنند. دوپامین در چگونگی تجربه‌های مختلف مربوط به مغز، تفسیر لذت، عملکردهای حرکتی، انگیزه و پاداش، نقش مهمی ایفا می‌کند. در واقع، گسترش دوپامین در پخش پاداش مغز بعد از مصرف ماده مخدر شیشه، احساس سرخوشی ایجاد می‌کند.


افرادی که از مت‌آمفتامین استفاده می‌کنند، با تغییرات مهم و قابل توجهی در عملکردهای مختلف مغزشان مواجه می‌شوند. فعالیت سیستم دوپامین در مغز افرادی که دائما شیشه مصرف می‌کنند تا حدی آسیب می‌بیند که روی توانایی یادگیری کلامی و توانایی‌های حرکتی آن‌ها تاثیر منفی شدیدی می‌گذارد.

مطالعات نشان می‌دهند که بخش‌هایی از مغز افراد معتاد به شیشه که به احساس و حافظه مربوط می‌شود، از نظر ساختاری و عملکردی آسیب می‌بینند. این نکته می‌تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از مصرف‌کنندگان مزمن شیشه، مشکلات عاطفی و شناختی را تجربه می‌کنند.


افرادی که شیشه مصرف می‌کنند، ممکن است سریعا به آن معتاد شوند و خیلی زود کارشان به جایی برسد که برای به دست آوردن شیشه، حاضر به انجام هر کاری باشند. هرچه میزان مصرف بیشتر شود، تحمل نسبت به آن هم افزایش پیدا می‌کند. معنایش این است که فرد هر روز به میزان بیشتری شیشه نیاز پیدا می‌کند تا به ارضای بالاتری برسد. هرچه میزان مصرف بیشتر شود هم خطرات بیشتری فرد را تهدید می‌کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8010

افزودن نظر