شناسایی ارتباط ژنتیکی بین میگرن و سندرم روده تحریک‌پذیر
۱۱ اسفند ۱۳۹۴

شناسایی ارتباط ژنتیکی بین میگرن و سندرم روده تحریک‌پذیر

مطالعه اخیر محققان دانشگاه استانبول ترکیه، نتایج جالبی را درباره میگرن و سردردهای تنشی نشان می‌دهد.


مطالعه اخیر محققان دانشگاه استانبول ترکیه، نتایج جالبی را درباره میگرن و سردردهای تنشی نشان می‌دهد. براساس گزارشی که از این مطالعه در American Academy of Neurology منتشر شده، ممکن است ارتباط ژنتیکی بین سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و میگرن و سردردهای تنشی وجود داشته باشد.


Derya Uluduz، مسئول این مطاله، می‌گوید که چون سردردها و سندرم روده تحریک‌پذیر بیماری‌های رایجی هستند و دلایل بروز هر دوی آن‌ها ناشناخته است، کشف یک ارتباط ژنتیکی احتمالی می‌تواند به پیشرفت درباره این دو بیماری کمک کند. در واقع، نتایج به‌دست‌آمده می‌توانند به طراحی روش‌های درمانی جدید برای همه اختلالات کمک کنند.


محققان در این مطالعه روی وضعیت ژن انتقال‌دهنده سروتونین و ژن گیرنده ۲A سروتونین تمرکز کردند و به نتایج جالبی رسیدند. آنان متوجه شدند افرادی که مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر، میگرن یا سردرد تنشی هستند، حداقل یک ژن دارند که با افراد غیرمبتلا به این بیماری‌ها متفاوت است.
با این‌حال محققان می‌گویند که به مطالعات بیشتری نیاز دارند تا درباره این ارتباط احتمالی به نتایج دقیق‌تری برسند. در هر صورت، کشف ژن‌های مشترک می‌تواند در آینده به استراتژی‌های درمانی مهمی برای مواجهه با این بیماری‌های مزمن منجر شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=8000

افزودن نظر