التهاب لثه، روی سلامت قلب تاثیر می‌گذارد؟
۲۸ بهمن ۱۳۹۴

التهاب لثه، روی سلامت قلب تاثیر می‌گذارد؟

شاید بدانید که التهاب لثه یا پریودنتیت (Periodontitis) نوعی عفونت جدی بافت لثه است، اما ممکن است ندانید که التهاب لثه و سلامت قلب با هم مرتبط هستند.


شاید بدانید که التهاب لثه یا پریودنتیت (Periodontitis) نوعی عفونت جدی بافت لثه است، اما ممکن است ندانید که التهاب لثه و سلامت قلب با هم مرتبط هستند. دهان انسان‌ها، اولین خط دفاعی بدن در برابر بسیاری از میکروب‌ها است که می‌توانند به شما آسیب برسانند. وقتی که بافت دهان بیمار شود، باکتری‌های درون دهان می‌توانند به بدن حمله کنند و باعث ایجاد عفونت بیشتر در سایر قسمت‌های بدن، از جمله در بافت و دریچه‌های قلب شوند.

عفونت لثه ممکن است التهاب را در سرتاسر بدن افزایش دهد و زمانی که عفونت درون دهان پیشرفت می‌کند، فرد متوجه طعم بد یا بوی بد در دهان می‌شود که به سختی قابل درمان است.


بزرگ‌ترین عامل خطر التهاب لثه یا پریودنتیت، بهداشت ضعیف دهان و دندان است. رعایت بهداشت دهان و دندان واقعا کار سختی نیست، فقط کافی است که دو بار در روز مسواک بزنید، روزانه از نخ دندان استفاده کنید و مرتب معاینات دندان‌پزشکی را دنبال کنید.


عوامل خطرساز دیگری که باعث التهاب لثه می‌شوند، شامل موارد زیر است که اگرچه آشکار نیستند اما اهمیت زیادی دارند:
تغذیه نامناسب؛ دندان‌قروچه؛ مصرف برخی داروهای خاص؛ استرس و نوع واکنش نسبت به استرس؛ سیگار کشیدن؛ تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی یا بارداری؛ عامل ژنتیکی (متاسفانه بیماری لثه می‌تواند ریشه خانوادگی داشته باشد).

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=7860

افزودن نظر