سرطان کبد قابل پیشگیری است
۱۷ بهمن ۱۳۹۴

سرطان کبد قابل پیشگیری است

انجمن جهانی هپاتیت (WHA)در روز جهانی سرطان، خواستار برقراری استراتژی‌های هپاتیت جامع برای کمک به جلوگیری از سالانه ۸۰۰ هزار مرگ بر اثر سرطان کبد شد.


انجمن جهانی هپاتیت (WHA)در روز جهانی سرطان، خواستار برقراری استراتژی‌های هپاتیت جامع برای کمک به جلوگیری از سالانه ۸۰۰ هزار مرگ بر اثر سرطان کبد شد. براساس آمار، هر سال بیش از ۸۰۰ هزار نفر در سطح جهان بر اثر سرطان کبد می‌میرند که هنوز دومین سرطان کُشنده در بین انواع سرطان‌ها به شمار می‌رود و بخش عمده‌ای از این مرگ‌های سرطانی کاملا قابل پیشگیری هستند.

سرطان کبد به دو شکل اتفاق می‌افتد: سرطان کبد اولیه که در خود کبد بروز پیدا می‌کند و سرطان کبد ثانویه که از اندام‌های دیگر بدن به کبد سرایت پیدا می‌کند. سرطان کبد اولیه، شایع‌ترین سرطان کبد در سراسر جهان است که می‌تواند به سبک زندگی نادرست افراد مرتبط باشد، اما این سرططان معمولا به علت عفونت طولانی‌مدت هپاتیت B یا هپاتیت C اتفاق می‌افتد و بیشتر مرگ‌های سرطانی هم از همین نوع هستند. چیزی که بسیاری از مردم نمی‌دانند، این است که سرطان کبد ناشی از هپاتیت ویروسی، ۱۰۰ درصد قابل پیشگیری است. در واقع،‌ واکسن‌های پیشگیرانه هپاتیت B در دسترس هستند و درمان‌های موثر هپاتیت C هم وجود دارند. با این‌حال، کمتر از یک درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت C در سطح جهان به درمان ضدویروسی موثر دسترسی دارند و برای همین است که هزینه و امکان دسترسی به مداخلات پیشگیرانه و درمانی، دو مانع اصلی کاهش هپاتیت ویروسی و کاهش مرگ‌و‌میر بر اثر سرطان کبد به شمار می‌روند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=7736

افزودن نظر