آشنایی با تغییرات طبیعی پستان‌ها در بارداری و شیردهی
۰۵ بهمن ۱۳۹۴

آشنایی با تغییرات طبیعی پستان‌ها در بارداری و شیردهی

تغییراتی که در پستان خانم‌های باردار اتفاق می‌افنتد، معمولا یکی از نشانه‌های اولیه بارداری هستند. این تغییرات در سراسر نه ماه بارداری ادامه پیدا می‌کنند، چون هورمون‌ها در بدن بیشتر می‌شوند تا پستان‌ها را برای شیردهی به نوزاد آماده کنند.


تغییراتی که در پستان خانم‌های باردار اتفاق می‌افنتد، معمولا یکی از نشانه‌های اولیه بارداری هستند. این تغییرات در سراسر نه ماه بارداری ادامه پیدا می‌کنند، چون هورمون‌ها در بدن بیشتر می‌شوند تا پستان‌ها را برای شیردهی به نوزاد آماده کنند. البته گاهی اوقات در طول دوران بارداری، توده‌هایی در پستان‌ها حس می‌شوند؛ اما به نظر متخصصان، شایع‌ترین آن‌ها فیبروآدنوم یا کیست هستند که هر دو خوش‌خیم و غیرسرطانی‌اند.


بیشتر توده‌های پستان که در دوران بارداری به وجود می‌آیند، خوش‌خیم هستند چون سرطان پستان در سن باروری شیوع زیادی ندارد و حتی در خود دوران بارداری خیلی کم است. با این‌حال، در صورت مواجه شدن با هر توده جدید در پستان‌ها حتما به پزشک مراجعه کنید.


وقتی برای اولین بار شیردهی به کودک را شروع می‌کنید، تجربه این مشکلات مختلف با پستان‌ها اصلا غیرطبیعی و غیرعادی نیست: زخم خفیف، ترک‌خوردگی نوک پستان‌ها، حساس شدن پستان‌ها (تورم)، مسدود شدن مسیر شیر پستان، التهاب، عفونت و برفک روی نوک پستان.


یکی از مشکلات دیگر افزایش حجم پستان‌ها است که اصلا نباید نگرانش نباشید، چون وقتی شیردهی به کودک متوقف شود، اندازه پستان‌ها هم کوچک‌تر می‌شود. ضمنا افزایش یا کاهش وزن هم باعث تغییر در حجم و اندازه پستان‌ها می‌شود. به نظر متخصصان، همه این تغییرات عادی هستند و بخشی طبیعی از مراحل مختلف زندگی محسوب می‌شوند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=7593

افزودن نظر