آیا متفورمین مانع از پیشرفت سرطان پانکراس می‌شود؟
۲۷ دی ۱۳۹۴

آیا متفورمین مانع از پیشرفت سرطان پانکراس می‌شود؟

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH)، مکانیسم جدیدی را در داروی متفورمین کشف کرده‌اند که می‌تواند مانع از پیشرفت سرطان پانکراس شود.


محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH)، مکانیسم جدیدی را در داروی متفورمین کشف کرده‌اند که می‌تواند مانع از پیشرفت سرطان پانکراس شود. براساس گزارش این مطالعه که در مجله PLOS One منتشر شده است، محققان به این نتیجه رسیدند که متفورمین، التهاب و فیبروز را کاهش می‌دهد.

فیبروز، یکی از ویژگی‌های رایج‌‌ترین نوع سرطان پانکراس به حساب می‌آید. یافته‌های آنان از مدل‌های حیوانی و سلولی و از نمونه‌های تومور بیماران، نشان می‌دهد که تاثیر مثبت این دارو می‌تواند در بین افراد چاق یا دارای اضافه‌وزن بیشتر هم باشد. این مکانیسم از طریق برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های ایمنی عمل می‌کند که به کاهش التهاب منجر می‌شود و البته با سرکوب فعالیت سلول‌های سرطانی باعث کم شدن دسموپلازی می‌شود.


محققان در این مطالعه روی رایج‌ترین نوع سرطان پانکراس، یعنی آدنوکارسینوم پانکراس داکتال، تمرکز کردند که هر سال در آمریکا به ۴۰ هزار مرگ منجر می‌شود. بررسی‌های آنان نشان داد نیمی از کسانی که مبتلا به این سرطان می‌شوند، چاق هستند یا اضافه‌وزن دارند و بیشتر از ۸۰ درصد کل این افراد هم مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند یا با مشکل مقاومت به انسولین مواجه هستند. در ادامه مشخص شد خطر ابتلا به سرطان پانکراس در بین کسانی که مبتلا به دیابت هستند و از متفورمین استفاده می‌کنند، کمتر می‌شود. ضمنا مشخص شد خطر مرگ در بین افراد مبتلا به سرطان که از متفورمین استفاده می‌کنند هم کاهش پیدا می‌کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=7392

افزودن نظر