پتانسیل استروژن در مقابله با آنفلوآنزا

پتانسیل استروژن در مقابله با آنفلوآنزا

  • ۲۴ دی ۱۳۹۴

مطالعه اخیر محققان دانشگاه جان هاپکینز به نتایج تازه‌ای رسیده است که می‌تواند تبیین کند چرا آنفلوآنزا به مردان بیشتر از زنان آسیب می‌رساند.

سلامتیسم

مطالعه اخیر محققان دانشگاه جان هاپکینز به نتایج تازه‌ای رسیده است که می‌تواند تبیین کند چرا آنفلوآنزا به مردان بیشتر از زنان آسیب می‌رساند. این محققان به سرپرستی پروفسور سابرا کلین، تاثیر هورمون زنانه استروژن بر ویروس آنفلوآنزا A را بررسی کردند. درباره آنفلوآنزا A باید گفت یکی از انواع آنفلوآنزا است که باعث گسترش بیماری همه‌گیر آنفلوآنزای فصلی می‌شود.

محققان ابتدا سلول‌های مربوط به بینی مردان و زنان را جمع‌آوری کردند، چون این سلول‌ها عمدتا قبل از همه به ویروس آنفلوآنزا آلوده می‌شوند. در مرحله بعدی، این سلول‌ها جمع‌آوری‌شده را در معرض ویروس‌های آنفلوآنزا و شکل‌های مختلفی از استروژن قرار دادند که شامل این موارد می‌شد: استرادیول، بیس‌فنول A و تعدیل‌کننده‌های انتخابی گیرنده استروژن (SERMs). نتایج نهایی نشان داد که استرادیول، رالوکسیفن (نوعی از SERMs) و بیس‌فنول A، تکثیر ویروس آنفلوآنزا A را در سلول‌های مربوط به بینی زنان کاهش می‌دهند. ضمنا مشخص شد این تاثیر فقط برای زنان وجود دارد و مردان از این مزیت برخوردار نمی‌شوند.

پروفسور کلین تاکید می‌کند که احتمال مشاهده این تاثیر مثبت و محافظت‌کننده در میان خانم‌هایی که در مرحله قبل از یائسگی قرار دارند، سخت می‌شود، چون سطح استروژن این زنان در چرخه قاعدگی دچار نوسان زیادی است. با این‌حال، خانم‌هایی که از بعضی داروهای کنترل بارداری استفاده می‌کنند یا به دلیل علائم یائسگی هورمون‌درمانی می‌شوند، ممکن است در دوره‌های شیوع آنفلوآنزای فصلی بیشتر در امان قرار بگیرند.

افزودن نظر

هفت - سه =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب