کامبیز دیرباز روانه بیمارستان شد/ بیماری: پارگی پرده گوش
۲۳ دی ۱۳۹۴

کامبیز دیرباز روانه بیمارستان شد/ بیماری: پارگی پرده گوش

اگر اهل تماشای سریال‌های شبانه صدا و سیما باشید، حتما این شب‌ها سریال «پشت بام تهران» با بازی کامبیز دیرباز را دیده‌اید و شاید خبر روانه شدن این بازیگر جوان به بیمارستان امیراعلم تهران هم به گوش بعضی‌های‌تان خورده باشد. این بار، نه از آلودگی هوا خبری بود و نه از بیماری قلبی و تنفسی. کامبیز دیرباز، تنها در اثر یک سهل‌انگاری ساده کارش به بیمارستان کشیده بود. سهل‌انگاری در استفاده از یک «گوش ‌پاک‌کن»!


اگر اهل تماشای سریال‌های شبانه صدا و سیما باشید، حتما این شب‌ها سریال «پشت بام تهران» با بازی کامبیز دیرباز را دیده‌اید و شاید خبر روانه شدن این بازیگر جوان به بیمارستان امیراعلم تهران هم به گوش بعضی‌های‌تان خورده باشد. این بار، نه از آلودگی هوا خبری بود و نه از بیماری قلبی و تنفسی. کامبیز دیرباز، تنها در اثر یک سهل‌انگاری ساده کارش به بیمارستان کشیده بود. سهل‌انگاری در استفاده از یک «گوش ‌پاک‌کن»!

خود دیرباز ماجرا را در صفجه شخصی اینستاگرامش به این صورت تعریف می‌کند: «امروز سر صحنه فيلم‌بردارى ادامه پشت بام تهران متاسفانه به وسيله يك فروند! گوش پاك‌كن، پرده گوش چپم پاره شد. ضمن تشكر از پرسنل و پزشكان بيمارستان اميراعلم ازتون خواهش مي‌كنم به هيچ عنوان از اين وسيله خطرناك استفاده نكنيد. دعاى شما خوبان قطعا حال گوش من رو زودتر خوب خواهد كرد».

به‌طور کلی، ما به ۲ دلیل عمده از گوش پاک‌کن استفاده می‌کنیم: خارش گوش یا خارج کردن ترشحات زردرنگ و چسبنده. در هر دوی این موارد هم متخصصان گوش و حلق و بینی، استفاده از گوش‌ پاک‌کن را توصیه نمی‌کنند. دکتر ابراهیم رزم‌پا، متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می‌گوید: «مجرای گوش خارجی ما، کانالی به طول حدود ۳ سانتی‌متر و با قطر حدود ۹-۸ میلی‌متر دارد. این مجرا، کمی خمیده و به‌طور طبیعی دارای ماده‌ای چرب به‌نام جرم یا واکس است. جالب است بدانید که این واکس نسبتا زرد و چسبنده، به مرور زمان و با حرکت فک‌ ما هنگام جویدن مواد غذایی یا حرف زدن، خارج می‌شود».

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد که ما نباید اصراری برای خارج کردن تمام واکس گوش داشته باشیم زیرا وجود مقداری از این جرم یا واکس در گوش ما طبیعی و حتی برای حفظ سلامت گوش‌مان هم لازم است. وقتی از رزم‌پا، دلیل این امر را پرسیدیم، پاسخ داد: «این جرم طبیعی از رشد قارچ یا باکتری و ورود اجرام ریز خارجی مانند گرد و غبار، حشرات و... به داخل مجرای گوش جلوگیری می‌کند. به‌علاوه، وجود واکس در گوش باعث پیشگیری از مرطوب شدن یا مرطوب ماندن پوست مجرای گوش بعد از حمام یا شنا کردن هم خواهد شد».

وی خاطرنشان کرد که اگر ما گوش خود را با استفاده از گوش پاک‌کن، دستمال، انگشت یا وسایل نوک‌تیزی مانند سنجاق، دستکاری کنیم، باعث نازک شدن تدریجی پوست کانال آن می‌شویم و ترشحات طبیعی چرب و نرم‌کننده موجود در مجرای گوش را هم به مرور زمان کاهش می‌دهیم. در این صورت، هم شانس ابتلا به عفونت گوش برای‌مان ایجاد می‌شود و هم شانس پارگی پرده گوش و خارش و التهاب پوست مجرای آن.

رزم‌پا با اشاره به اینکه می‌توان گوش را با باد ملایم سشواری که با فاصله مناسبی از گوش نگه داشته شده است، خشک کرد، یادآور شد: «اگر گوش شما بیش از اندازه ترشح یا خارش دارد، بهتر است به جای دستکاری کردن آن با وسایلی مانند گوش پاک‌کن، به پزشک مراجعه کنید تا او بتواند مشکل زمینه‌ای شما را حل کند. اگر هم به هر دلیل احساس کردید که پرده گوش‌تان آسیب دیده است، به‌هیچ عنوان اقدام به درمان خودسرانه با استفاده از پمادها یا قطره‌های موجود در داروخانه ها نکنید و حتما در این مورد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و تنها تجویزهای او را انجام دهید».

این متخصص گوش و حلق و بینی به چند نکته مهم درباره پاره شدن پرده گوش هم اشاره کرد: «پارگی‌ پرده‌ گوش‌ به معنای پاره‌ شدن یا آسیب دیدن‌ پرده‌ نازک‌ موجود در گوش‌ است که گوش‌ داخلی را از گوش‌ خارجی‌ جدا می‌کند. زمانی که افراد با پارگی پرده گوش خود مواجه می‌شوند، علایمی مانند‌ درد ناگهانی‌ گوش،‌ ناشنوایی‌ نسبی،‌ وزوز گوش، سرگیجه و گاهی هم خونریزی‌ یا خروج ترشح‌ از گوش را تجربه می‌کنند. در برخی از موارد ممکن است که این ترشح‌ گوش‌ حدود یکی دو روز‌ بعد از پاره شدن پرده گوش،‌ تبدیل به‌ چرک‌ و عفونت شود».

وی تاکید کرد که جز استفاده از گوش پاک‌کن یا وارد کردن اجسام نوک‌تیز به داخل گوش‌ها، امکان پارگی پرده گوش در اثر سیلی خوردن‌،‌ شنا یا شیرجه‌، مواجهه با صدای شدید و ناگهانی و بسیار بلند مانند وقوع‌ انفجار در نزدیکی‌ فرد، وارد آمدن‌ فشار ناگهانی‌ به‌ پرده‌ گوش‌ به‌ سمت‌ خارج‌ و عفونت‌ شدید گوش‌ میانی‌ هم وجود دارد.

دکتر رزم‌پا درباره روند بهبود پارگی پرده گوش هم گفت: «پارگی پرده گوش می‌تواند با درجاتی از کاهش شنوایی یا عفونت همراه شود که هر دوی این عوارض هم به مرور زمان از بین می‌روند. با این حال، اگر پرده‌ گوش شما‌ پاره‌ شد اما این پارگی با‌ عفونی‌ همراه نبود، خودبه‌‌خود و در عرض حدود‌ ۲ ماه‌ ترمیم‌ خواهد شد. در غیر این صورت و اگر پارگی پرده گوش،‌ خودبه‌خود ترمیم‌ نشود یا کاهش شنوایی و عفونت گوش برای بیمار باقی بماند، نیاز به‌ جراحی‌ به وجود خواهد آمد».

وی درنهایت خاطرنشان کرد که اگر مبتلا به پارگی پرده گوش شدید، باید تا بهبود شرایط‌تان مجرای‌ گوش خود را خشک نگه دارید،‌ شنا و حمام نکنید و زیر باران هم‌ بدون‌ چتر نروید.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=7330

افزودن نظر