راه‌هایی برای رفع نفخ و تورم شکم/ بخش پنجم
۱۶ دی ۱۳۹۴

راه‌هایی برای رفع نفخ و تورم شکم/ بخش پنجم

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش نفح و رفع تورم شکم، اضافه کردن ماست پروبیوتیک به رژیم غذایی است.


یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش نفح و رفع تورم شکم، اضافه کردن ماست پروبیوتیک به رژیم غذایی است. یکی از مطالعات منتشرشده در Alimentary Pharmacology and Therapeutics نشان می‌دهد که عدم تعادل باکتری‌های روده می‌تواند باعث شود که دستگاه گوارش کُند عمل کند و در نتیجه شکم فرد حالت متورم و پف‌کرده پیدا می‌کند.

با توجه به همین نکته است که ماست‌های حاوی باکتری‌های زنده که با نام پروبیوتیک شناخته می‌شوند، می‌توانند از طریق برقرار کردن تعادل باکتری‌های مفید روده به گوارش بهتر کمک کنند.


اگرچه محققان هنوز نتوانسته‌اند مکانیسم‌های این وضعیت را کاملا درک کنند، اما یکی از مطالعات منتشرشده در Journal of the American Dietetic Association نشان می‌دهد که باکتری‌های مفید باعث تحرک بهتر روده‌ها می‌شوند و یبوست را برطرف می‌کنند و از همین طریق است که نفخ شکم را از بین می‌برند. بنابراین با توجه به مزایایی که گفته شد، بهتر است روزانه حدود ۱۱۵ گرم ماست پروبیوتیک کم‌چرب یا بدون چربی بخورید.


نکته مهم دیگر این است که باید مواد غذایی خام را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید. درست است که میوه‌ها و سبزیجات تازه کاملا سالم هستند، اما حجم زیادی دارند و فضای زیادی از شکم را اشغال می‌کنند. با این‌حال منظورمان این نیست که از میوه‌ها و سبزیجات استفاده نکنید، بلکه باید استراتژی هوشمندانه‌ای برای استفاده از این محصولات داشته باشید. بنابراین وعده‌های مصرفی سبزیجات و میوه‌ها را در طول شبانه‌روز پخش کنید تا این محصولات در حجم‌های کمی وارد بدن شوند. ضمنا می‌توانید بعضی از انواع سبزیجات را هم بپزید و به‌صورت پخته‌شده مصرف کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=7187

افزودن نظر