آیا استرس، احتمال ابتلا به آلزایمر را بیشتر می‌کند؟
۰۷ دی ۱۳۹۴

آیا استرس، احتمال ابتلا به آلزایمر را بیشتر می‌کند؟

آخرین تحقیقاتی که محققان دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین با همکاری Montefiore Health System انجام داده‌اند، ارتباط تازه‌ای بین استرس و آلزایمر را مطرح می‌کند.


آخرین تحقیقاتی که محققان دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین با همکاری Montefiore Health System انجام داده‌اند، ارتباط تازه‌ای بین استرس و آلزایمر را مطرح می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد که استرس، شانس ابتلای سالمندان به اختلال خفیف شناختی را افزایش می‌دهد و می‌تواند در نهایت به آلزایمر منجر شود.


محققان در این مطالعه برای بررسی ارتباط بین استرس مزمن و اختلال خفیف شناختی آمنستیک (aMCI)، اطلاعات مربوط به ۵۰۷ سالمند را مورد بررسی قرار دادند که از ابعاد مختلفی ارزیابی شده بودند. این ارزیابی‌ها شامل مواردی مثل آزمایش اعصاب و روان، سنجش‌ روانی-اجتماعی، سابقه پزشکی، ارزیابی فعالیت‌های روزانه و گزارشات مربوط به مسائل حافظه و مشکلات شناختی دیگر. ضمنا در ادامه با استفاده از مقیاس استرس ادراک‌شده (PSS)، میزان استرس این سالمندان اندازه‌گیری شد.


در نهایت مشخص شد ۷۱ نفر از این سالمندان، مبتلا به اختلال خفیف شناختی آمنستیک هستند. ضمنا هرچه سطح استرس این سالمندان بیشتر می‌شد، خطر ابتلای آنان به این اختلال هم بیشتر می‌شد. در واقع، هر ۵ نمره افزایش در مقیاس استرس ادراک‌شده (PSS)، مساوی بود با افزایش خطر ۳۰ درصدی ابتلا به اختلال خفیف شناختی آمنستیک (aMCI). ضمنا مشخص شد کسانی که بیشترین سطح استرس را دارند، بیشتر احتمال دارد که خانم باشند، تحصیلات پایینی داشته باشند یا با سطح بالایی از افسردگی مواجه باشند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6941

افزودن نظر