آیا داروهای هومیوپاتی با داروهای گیاهی-شیمیایی تداخل دارد؟ (قسمت اول)
۰۶ دی ۱۳۹۴

آیا داروهای هومیوپاتی با داروهای گیاهی-شیمیایی تداخل دارد؟ (قسمت اول)

آیا بیماران تحت درمان هومیوپاتی می‌توانند از داروهای شیمیایی و گیاهی استفاده کنند؟
این سوالی است که تقریبا اغلب افرادی که هومیوپاتی را می‌شناسند، به آن جواب منفی می‌دهند.


آیا بیماران تحت درمان هومیوپاتی می‌توانند از داروهای شیمیایی و گیاهی استفاده کنند؟
این سوالی است که تقریبا اغلب افرادی که هومیوپاتی را می‌شناسند، به آن جواب منفی می‌دهند. استدلالشان هم اینست که داروهای هومیوپاتی بسیار رقیق هستند و با کوچکترین تداخلی از بین می‌روند. عده ای از همکاران پا را از این هم فراتر گذاشته و مصرف انواع اسانس‌ها مانند خمیر دندان اسانس‌دار، آدامس، خوشبوکننده دهان و حتی ادوی‌جات را در غذا‌ها ممنوع کرده‌اند.


این امر باعث شده بسیاری از بیماران که نمی‌توانند از استفاده از داروهای شیمیایی و گیاهی و اسانس‌ها چشم پوشی کنند، از درمان هومیوپاتی محروم شوند. متاسفانه برخی از پزشکان آگاهانه به این شایعه دامن می‌زنند و بیماران را از هومیوپاتی می‌ترسانند. آنها به بیمارانی که بعد از سالها از درمان طب رایج ناامید شده و قصد شروع درمان هومیوپاتی را دارند، می‌گویند اگر هومیوپاتی را شروع کنید باید بلافاصله کل داروهای شیمیایی را قطع کنید و حتی اگر در حین درمان دچار سرماخوردگی یا دل درد شوید، مجاز نیستید مسکن یا حتی عرق نعناع بخورید که این خود سبب ایجاد ترس از هومیوپاتی شده است.


این نگرش مرا یاد هومیوپات برجسته و معاصر هندی "راجان سانکاران" می‌اندازد. او در کتاب "روح داروهای هومیوپاتی" می‌نویسد: چند سال قبل، من قبل از تجویز، بیمارانم را از مصرف ادویه‌جات هندی منع می‌کردم تا روزی عمه‌ام برای درمان به سراغم آمد و از من به خاطر آرتروزمفاصلش دارو گرفت. من نیز طبق معمول بعد از تجویز دارو، همه پرهیزهای هومیوپاتی را برایش برشمردم. او رفت و بعد از چند ماه آمد. داروها رویش خیلی خوب اثر کرده بود. من نیز درمان را ادمه دادم تا یکسال گذشت. در این یکسال او هر روز بهتر رو بهتر می‌شد. تا سال بعد در هنگام ویزیت جمله‌ای ماندگار به من گفت:"پسرم فکر کنم تو هنوز قدرت داروهای خودت را آن طور که باید نمی شناسی؟"
من که از او انتظار این حرف را نداشتم با تعجب گفتم: عمه جان چرا این حرف را می‌زنی؟ نکند از روند درمان راضی نیستی؟
او رو به من کرد و گفت: نه پسرم من خیلی بهترم اما تعجب می‌کنم چرا تو اینقدر با وسواس در مورد قطع ادویه‌جات و دمنوش‌ها صحبت می‌کنی؟ خوب شد که من در این یکسال که تحت درمان تو بودم، بی خود و بی جهت خودم را از لذت خوردن ادویه‌جات و دمنوش‌ها محروم نکردم. تو هم لطفا بیهوده بیمارانت را با این دستورات سخت گیرانه اذیت نکن!


در واقع داروهای هومیوپاتی با مکانیزمی کاملا متفاوت بیماری‌های ما را درمان می‌کنند و برخلاف تصور با داروهای گیاهی خنثی نمی‌شوند.
من نیز در تجارب ۱۵ ساله خود در هومیوپاتی به کرات با بیمارانی برخورد داشته‌ام که آگاهانه و یا غیر‌آگاهانه هیچکدام از پرهیزهای هومیوپاتی را رعایت نکرده و بیشترین بهره را از هومیوپاتی برده‌اند
حال سوال اینجاست که آیا بیماران تحت درمان مجاز هستند هر دمنوش و جوشانده‌ای را بدون تجویز و به هر میزان که دوست دارند، میل کنند؟
این سوالی است که در قسمت دوم این مطلب بدان می‌پردازم.
اطلاعات تماس دکتر مهرداد اخوان بهبهانی

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6903

افزودن نظر