علایم این 7 بیماری، شبیه به آلزایمر است/ بخش سوم
۳۰ آذر ۱۳۹۴

علایم این ۷ بیماری، شبیه به آلزایمر است/ بخش سوم

گرچه آلزایمر متداول‌ترین علت بروز زوال عقل در سالمندان است، اما محققان معتقدند که ۲۰ درصد بیماری‌های مربوط به زوال عقل، به دلیل شرایطی رخ می‌دهند که قابل درمان هستند و معمولا به اشتباه، آلزایمر تشخیص داده می‌شوند.


گرچه آلزایمر متداول‌ترین علت بروز زوال عقل در سالمندان است، اما محققان معتقدند که ۲۰ درصد بیماری‌های مربوط به زوال عقل، به دلیل شرایطی رخ می‌دهند که قابل درمان هستند و معمولا به اشتباه، آلزایمر تشخیص داده می‌شوند. بیماری‌هایی مانند:


افت شنوایی
تحقیقات دانشگاه برندیز نشان می‌دهد که سالمندانی که با اختلالات شنوایی دست و پنجه نرم می‌کنند، در به یاد آوردن برخی مسائل و تکرار مکالمات، با مشکل روبه‌رو هستند. زیرا انرژی فراوانی برای شنیدن صرف می‌کنند که به قدرت حافظه لطمه می‌زند. به علاوه، از دست دادن شنوایی، باعث کاهش تمرکز، صرف‌ نظر کردن از مکالمات اطرافیان و درنتیجه افسردگی می‌شود. تمامی این علایم همانند علایم آلزایمر هستند. در تحقیقی که در دانشگاه پیتزبرگ انجام شد، محققان، به بیمارانی که علایم زوال عقلی داشتند، سمعک دادند و پس از ۲ ماه استفاده، مشاهده کردند که بیماران کمتر دچار تکرار مکالمات می‌شوند و قدرت تمرکزشان نیز افزایش یافته است. بنابراین بهتر است افراد، از آغاز سنین ۵۰ سالگی، هر ۳ سال یک‌بار به شنوایی سنجی مراجعه کنند.


افسردگی
فراموشی، بی‌علاقگی و گیجی، همه از علایم زوال عقل هستند. اما این نشانگان، در افراد افسرده نیز دیده می‌شود. ممکن است سالمند شما دچار افسردگی باشد و شما آن را به حساب عوارض پیری بگذارید. بنابراین مراقب علایم هشدار افسردگی مانند کاهش وزن، خستگی مفرط و عدم علاقه نسبت به فعالیت‌هایی که در گذشته با لذت انجام می‌داده است، باشید. با یک روان‌شناس مشورت کنید. مصرف داروهای ضدافسردگی و روان‌درمانی، می‌تواند به صورت چشمگیری علایم افسردگی را بهبود ببخشد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6806

افزودن نظر