چرا باید رژیم غذایی سالمی داشته باشیم؟/ بخش اول
۲۹ آذر ۱۳۹۴

چرا باید رژیم غذایی سالمی داشته باشیم؟/ بخش اول

مهم نیست که قصد کاهش وزن دارید یا نه؛ یا این‌که از اندازه دور کمرتان راضی هستید یا نه. رژیم غذایی سالم فقط برای کاهش وزن یا کوچک کردن اندازه دور کمر نیست.


مهم نیست که قصد کاهش وزن دارید یا نه؛ یا این‌که از اندازه دور کمرتان راضی هستید یا نه. رژیم غذایی سالم فقط برای کاهش وزن یا کوچک کردن اندازه دور کمر نیست. به نظر متخصصان، رژیم غذایی سالم با مزایای زیادی همراه است که سلامت مغز و قلب فقط بخشی از آن‌ها هستند. به همین دلیل است که دانشمندان توصیه می‌کنند حتما رژیم غذایی سالمی داشته باشید، بدون این‌که در درجه اول به کاهش وزن فکر کنید. در ادامه به مهم‌ترین دلایلی اشاره می‌کنیم که شما را برای داشتن رژیم غذایی سالم، متقاعد می‌کنند.


بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که فست‌فودها و انواع شیرینی‌ها، حاوی مواد قندی و چربی‌های ترانس زیادی هستند و همین مواد می‌توانند سطح مواد شیمیایی مهمی را در مغز کاهش دهند. این مواد شیمیایی خاص، نقش مهمی در تنظیم خلق‌وخوی افراد دارند و کاهش آن‌ها در مغز باعث بروز علائم افسردگی در فرد می‌شود.

بنابراین وقتی از این خوراکی‌ها و غذاها استفاده می‌کنید، تا حد زیادی به مغزتان آسیب می‌رسانید. این در حالی است که مواد مغذی مهمی وجود دارند که می‌توانند علاوه بر تقویت خلق‌وخو، با افسردگی مقابله کنند. کراتین در گوشت گوساله، امگا ۳ در ماهی‌های چرب و ویتامین D در محصولات لبنی، فقط بخشی از این مواد مغذی و غذاهای مهم هستند.


این‌که بعضی غذاها برای مغز مفیدتر هستند، درست است. یکی از تحقیقات Rush Institute for Healthy Aging نشان می‌دهد که چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع‌شده‌ای که در غذاهای سرخ‌کرده یا فرآوری‌شده وجود دارند، می‌توانند توانایی‌های شناختی افراد را در درازمدت ضعیف کنند. این غذاها حتی می‌توانند در نهایت به کاهش عمر مغز منجر شوند. این در حالی است که دریافت بالای امگا ۳ از طریق خوردن ماهی‌ها، گردو و آووکادو، باعث عملکرد بهتر مغز می‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6756

افزودن نظر