توصیه‌ها و هشدارهای  «سلامتیسم» برای عبور از بحران هوای آلوده

توصیه‌ها و هشدارهای «سلامتیسم» برای عبور از بحران هوای آلوده

پاییز و زمستان با همه خوبی‌هایی که دارند، همیشه یک دردسر بزرگ به نام آلودگی هوا را هم همراه خود به ارمغان می‌آورند. از این رو ما سعی کرده‌ایم تا توصیه‌هایی کلی و کاربردی را برای مواجهه و مقابله با این پدیده فصل سرد به شما ارائه کنیم.


پاییز و زمستان با همه خوبی‌هایی که دارند، همیشه یک دردسر بزرگ به نام آلودگی هوا را هم همراه خود به ارمغان می‌آورند. از این رو ما سعی کرده‌ایم تا توصیه‌هایی کلی و کاربردی را برای مواجهه و مقابله با این پدیده فصل سرد به شما ارائه کنیم.

 

آلودگی هوا و تغذیه
کم کردن آلودگی هوا، کاری نیست که در توان ما مردم عادی باشد، اما حداقل می‌توانیم نکاتی را رعایت کنیم یا از غذاها، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی استفاده کنیم که سیستم ایمنی بدن را در برابر مضرات آلودگی هوا، تقویت می‌کنند.

کسانی که عاشق خوراکی‌ها و غذاهای تند هستند، حتما خوشحال خواهند شد اگر متوجه شوند که خوراکی‌ها و غذاهای تند می‌توانند علائم آلرژی را دفع کنند. زنجبیل، رازیانه، خردل، همگی می‌توانند مثل نوعی ضداحتقان طبیعی عمل کنند که ما را از شرّ بعضی مشکلات رها می‌سازند. (ادامه مطلب را اينجا بخوانيد)

 آلودگی هوا و ویتامین C 
بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که خوردن غذاهای سرشار از ویتامین Cمی‌تواند به بدن انسان‌ها کمک کند تا در برابر عواقب اجتناب‌ناپذیر آلودگی هوا، ایستادگی کنند. در این مطالعه که توسط گروهی از محققان کالج سلطنتی لندن انجام شده است، ۲۰۰ بیمار مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی مثل آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) زیر نظر قرار گرفتند که به بیمارستان‌های مختلف لندن مراجعه کرده بودند. (ادامه مطلب را اینجا بخوانید)


 

آلودگی هوا و محافظت از قلب
بهترین راه برای محافظت از قلب در برابر آلودگی هوا، این است که بیماری قلبی را از خودتان دور کنید، قبل از این‌که تبدیل به مشکل واقعی شود. بعضی از متخصصان معتقدند که از بین بردن عوامل خطر بیماری قلبی، به مقابله با مضرات ناشی از آلودگی هوا کمک خواهد کرد، و همان‌طور که باید ورزش کنید، رعایت نکات غذایی هم می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. اولین کار این است که غذاهای کنسروشده را کنار بگذارید. این محصولات نه‌تنها حاوی نمک زیادی هستند، بلکه ظروف نگهدارنده آن‌ها دارای مواد شیمیایی خاصی‌اند که متخصصان نسبت به نقش مخرب آن‌ها در ابتلای خانم‌ها به بیماری قلبی، مشکوک هستند. (ادامه مطلب را اينجا بخوانيد)

 

آلودگی هوا و کلم بروکلی
بررسی‌های محققان دانشگاه جان هاپکینز نشان می‌دهد که مصرف روزانه کلم بروکلی می‌تواند نقش مثبتی برای محافظت از مردم در برابر مضرات آلودگی هوا داشته باشد. در واقع، محققان در این بررسی که بر روی یکی از آلوده‌ترین مناطق چین (جیانگ‌سو) انجام شده است، به این نتیجه رسیدند که مصرف نوشیدنی‌ای که حاوی کلم بروکلی باشد، به دفع سموم ناشی از آلودگی هوا کمک می‌کند. (ادامه مطلب را اینجا بخوانید)

 

آلودگی هوا و آنتی اکسیدان‌ها
محققان با مطالعه بر روی بزرگ‌سالان مبتلا به آسم و بیماری ریوی انسدادی مزمن (COPD) متوجه شدند که هرچه سطح آنتی‌اکسیدان‌ها در جریان خون افراد پایین‌تر بیاید، بیشتر در برابر اثرات مخرب آلودگی هوا آسیب‌پذیر خواهند شد. بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که آلودگی هوا می‌تواند آسم و بیماری ریوی انسدادی مزمن را تشدید کند و باعث بروز علائمی شود که در نهایت فرد را راهی بیمارستان کند. همین این مطالعه در این نکته است که رژیم غذایی سالم که شامل میوه‌ها و سبزیجات باشد، می‌تواند از انسان‌ها در برابر مضرات ناشی از آلودگی هوا محافظت کند. (ادامه مطلب را اینجا بخوانید)


 

آلودگی هوا و پوست
داشتن پوست سالم، از داخل بدن شروع می‌شود و به بیرون می‌رسد؛ اما آسیب‌های پوستی ممکن است از بیرون شروع شوند و به داخل پوست سرایت کنند. دود، گرد و غبار، خاک و سایر ذراتی که در هوای آلوده وجود دارند، پوست انسان یعنی بزرگ‌ترین ارگان بدن او را در معرض خطر قرار می‌دهند.

با شدت یافتن آلودگی هوا، هر روز با آلودگی مواجه می‌شویم؛ و متاسفانه با توجه به آسیب دیدن لایه ازن، خیلی بیشتر در معرض اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید قرار می‌گیریم و در نتیجه، با افزایش احتمال ملانوما روبه‌رو خواهیم بود. در کنار این مشکل، انواع آلاینده‌ها مثل دود سیگار، دود اگزوز اتومبیل‌ها، ذرات معلق، گرد و غبار و آلودگی‌های دیگر، هوا را مسموم می‌کنند. این آلاینده‌ها باعث می‌شوند که رادیکال‌های آزاد بیشتری توسط بدن تولید شود، و این مولکول‌های ناپایدار با حمله به سلول‌های بدن انسان‌ها، به DNA آسیب می‌رسانند، و در نهایت به پیری، آسیب به بافت‌ها و بیماری‌های مختلف، منجر می‌شوند.

در واقع، آلودگی هوا، یکی از دلایل اصلی و مخربی است که به پوست آسیب می‌رساند. وقتی رادیکال‌های آزاد افزایش پیدا می‌کنند، توانایی پوست برای تولید کلاژن را با اختلال مواجه می‌کنند و نمی‌گذارند که کلاژن‌ها، استحکام و سلامتی پوست را حفظ کنند. ضمن این‌که وقتی آلودگی‌ها با پوست تماس می‌یابند، توانایی پوست برای تنظیم رطوبت را مختل می‌کنند و در نتیجه باعث خشکی پوست، لکه‌لکه شدن پوست، ایجاد چین‌وچروک‌ها و مسدود شدن منفذهای پوست می‌شود.

 

آلودگی هوا و کودکان
محققان می‌گویند کودکانی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند بیشتر در معرض آسیب‌های ریوی قرار دارند. پیش از این تحقیقات گسترده‌ای نشان داده بود کودکانی که در نقاط آلوده دنیا ساکن هستند بیش از سایر کودکان دچار مشکلات تنفسی می‌شوند (ادامه مطلب را اینجا بخوانید).

محققان پکنی هم می‌گویند که آلودگی هوا می‌تواند تا ۲۳ گرم وزن نوزادان را هنگام زایمان کاهش دهد. براساس تحقیقاتی که بین سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ انجام شده است زنانی که در معرض آلودگی شدید در آخرین هفته بارداری‌شان هستند کودکان سبک‌ وزن‌تری در مقایسه با دیگران به دنیا می‌آورند (ادامه مطلب را اینجا بخوانید).
 

آلودگی هوا و بارداری
تنفس در هواى آلوده‌ خارج از منزل، براى زنان باردار، اگرخطرناك‌تر ازتنفس در اتاقى مملو از دود سيگار نباشد، كمتر هم نيست. براساس مطالعات انجام شده در دانشگاه فلوريدا، تنفس آلاينده‌هاى هوا در دوران باردارى، باعث بروز مشكلات فشار خون و پرى‌اكلامپسى، مى‌شود كه ممكن است زايمان پيش از موعد را به دنبال داشته باشد. ازجمله اين آلاينده‌هاى خطرناك مى‌توان به كربن مونواكسيد، سولفوردى‌اكسيد، ذرات معلق (اسيد، غبار، فلزات سنگين و خاك) و گاز‌هاى تركيبى اشاره كرد. (ادامه مطلب را اینجا بخوانید)


 

آلودگی هوا و آلزایمر
محققان آمریکایی و مکزیکی در تحقیقات اخیر خود اعلام کردند آلودگی هوا می‌تواند در بروز یا تشدید علائم و تسریع روند آلزایمر دخیل باشد. براساس تحقیقاتی در مکزیکو سیتی به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان انجام شده است و مشروح نتایج آن در مجله Alzheimers Drsease منتشر شده، ارتباط مستقیمی بین آلودگی و ابتلا به آلزایمر وجود دارد.

پژوهشگران در بررسی‌های خود کودکان و یکی از والدینشان که حامل ژن ابتلا به آلزایمر بودند را زیر نظر گرفتند و آنها را به ۲ گروه تقسیم کردند. گروهی در شهر آلوده مکزیکوسیتی و گروهی در فضایی سالم و بدون ذرات ریز معلق زندگی ‌کردند.

نتایج بررسی نشان داد کودکانی که در مکزیکوسیتی زندگی می‌کردند دچار مشکل‌های بسیاری از جمله التهاب‌های نورولوژیک، ضعف سیستم ایمنی، ضعف چشایی و اختلال‌های هورمونی شدند و در عین حال به اثبات رسید که علائم افت توانایی‌های مغزی عصبی در نسل جدید حامل ژن آلزایمر در مناطق آلوده سریع‌تر است.

 

تاثیر آلودگی هوا بر خلق و خو
گروهی از محققان با انتشار مقاله‌ای در مجله Molecular Psychiatry، اعلام کردند که اگر برای مدت‌زمان طولانی در معرض آلودگی هوا قرار بگیرید، ممکن است با تغییرات فیزیکی مخرب در مغز، مشکلات مربوط به توانایی یادگیری و حافظه و حتی افسردگی مواجه شوید. این محققان می‌گویند که تا به امروز مطالب زیادی درباره اثرات مخرب آلودگی هوا بر روی سلامت ریه‌ها و قلب، منتشر شده است، اما اطلاعات کمی درباره تاثیر منفی آلودگی هوا بر روی خلق‌وخو و هوش افراد وجود دارد. (ادامه مطلب را اينجا بخوانيد)

 

یک توصیه
توصیه می‌شود که بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، سالمندان، افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی و خانم‌های باردار در این روزهای سرد و آلوده تاحد ممکن از خانه خارج نشوند. بهتر است شهروندان کلان‌شهرها هم از تردد غیر ضروری با وسایل نقلیه شخصی خود در روزهای آلوده سال، خودداری کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6708

افزودن نظر