آنفلوانزا در سالمندان
۲۲ آذر ۱۳۹۴

آنفلوانزا در سالمندان

بیماری آنفلوانزا به قدری برای سالمندان خطرناک است که واکسن آن به صورت رایگان در اختیار افراد بالای ۶۵ سال قرار می‌گیرد. آنفلوانزا در سالمندان ممکن اسن منجر به برونشیت و ذات‌الریه شود.


بیماری آنفلوانزا به قدری برای سالمندان خطرناک است که واکسن آن به صورت رایگان در اختیار افراد بالای ۶۵ سال قرار می‌گیرد. آنفلوانزا در سالمندان ممکن اسن منجر به برونشیت و ذات‌الریه شود. از علایم آن تب بالا، سردرد، خستگی، درد عمومی، درد قفسه سینه، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و اسهال و استفراغ است.


این بیماری در سالمندان مشکلات دیگری نیز ایجاد می‌کند. پرستاران و اطرافیان افراد سالمند، باید مراقب ذات‌الریه، از دست دادن آب بدن و وخیم‌تر شدن بیماری‌های مزمن مانند آسم و بیماری‌های قلبی در آنها باشند.


بهترین راه پیشگیری برای سالمندان، واکسیناسیون است. با این کار تا ۷۰ درصد احتمال بستری شدن و تا ۸۵ درصد احتمال مرگ در سالمندان کاهش می‌‌یابد. بهتر است در فصول سرد، تزریق واکسن تکرار شود. معمولا واکسن‌ها ۲ هفته پس از تزریق شروع به فعالیت می‌کنند. پس باید پیش از آغاز سرما این واکسن تزریق شود.


راه‌های درمان آنفلوانزا در سالمندان نیز شامل استراحت کافی، مصرف مایعات و تغذیه مناسب است. مصرف برخی داروهای ویروس‌کش نیز برای درمان مؤثر است. بهترین زمان برای آغاز مصرف داروهای ویروس‌کش ۴۸ ساعت پس از آغاز علایم آنفلوانزا است. گاهی اوقات مصرف این دارو در افرادی که در معرض ابتلا به بیماری قرار گرفته‌اند، باعث پیشگیری از ابتلا می‌شود.


سالمندانی که با علایم زیر روبه‌رو می‌شوند، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنند:
-اگر دچار تنگی نفس شده‌اند.
-اگر پس از گذشت ۳ تا ۴ روز، هیچگونه بهبودی در روند بیماری‌شان مشاهده نشده‌ است.
-اگر دچار حالت تهوع، استفراغ، تب و لرز شدید، درد قفسه سینه و سرفه و خلط شده‌اند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6649

افزودن نظر