دلیل اسهال در دوران قاعدگی
۰۹ آذر ۱۳۹۴

دلیل اسهال در دوران قاعدگی

معمولا خانم‌ها در دوران قاعدگی با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند و قطعا نمی‌خواهند مشکل تازه‌ای هم به آن‌ها اضافه شود؛ اما متاسفانه اسهال و تغییر در عادات مزاجی، یکی از مشکلاتی است که سختی‌های بعضی خانم‌ها را بیشتر می‌کند.


معمولا خانم‌ها در دوران قاعدگی با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند و قطعا نمی‌خواهند مشکل تازه‌ای هم به آن‌ها اضافه شود؛ اما متاسفانه اسهال و تغییر در عادات مزاجی، یکی از مشکلاتی است که سختی‌های بعضی خانم‌ها را بیشتر می‌کند. این مشکل دقیقا چرا اتفاق می‌افتد؟ هنوز دلایل دقیق و اصلی اسهال در طول دوره قاعدگی شناخته نشده است، اما این مشکل اغلب با گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی ارتباط پیدا می‌کند.

با این‌حال، متخصصان معتقدند که ریشه این مشکل به نوعی از مواد شیمیایی به‌نام پروستاگلاندین‌ها مرتبط می‌شود که در طول دوره قاعدگی به وجود می‌آیند و شرایطی را ایجاد می‌کنند که رحم و روده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضمن این‌که پروستاگلاندین‌ها می‌توانند باعث دردهای دیگری شوند که با دیسمنوره یا قاعدگی دردناک مرتبط است. گرفتگی عضلات مرتبط با پروستاگلاندین‌ها و اسهال معمولا در سه روز اول قاعدگی خانم‌ها اتفاق می‌افتد.


فرانسیسکو مارِرو، یکی از متخصصان گوارش، می‌گوید: «وضعیت اجابت مزاج می‌تواند تحت تاثیر سطح هورمون‌ها قرار بگیرد و در بین افراد مختلف، متفاوت باشد». در واقع، بعضی خانم‌ها حتی ممکن است به‌جای اسهال، با یبوست در دوران قاعدگی مواجه شوند.


ضمنا اسهال مثل علائم گوارشی دیگر مثل نفخ و تهوع، ممکن است در هفته پیش از قاعدگی اتفاق بیافتد. در این مورد، اسهال می‌تواند فقط بخشی از مجموعه‌ای از علائم باشد که تغییرات خلق‌وخویی هم بخشی از آن‌ها است و با عنوان سندرم پیش از قاعدگی (PMS) شناخته می‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6315

افزودن نظر