تشخیص ضربه مغزی با آزمایش خون

تشخیص ضربه مغزی با آزمایش خون

محققان می‌گویند به کمک یک آزمایش ساده خون می‌توان بعد از تصادف احتمال ضربه مغزی را تشخیص داد. در این آزمایش از یک نشانگر بیولوژیک به نام پروتئین SNTF استفاده شده است.


محققان می‌گویند به کمک یک آزمایش ساده خون می‌توان بعد از تصادف احتمال ضربه مغزی را تشخیص داد. در این آزمایش از یک نشانگر بیولوژیک به نام پروتئین SNTF استفاده شده است. محققان دانشگاه Glasgow و دانشگاه پنسیلوانیا در مقاله‌ای که در مجلهActa Neuropathologica منتشر شد، ۱۸ فرد دچار ضربه مغزی و ۱۶ فرد سالم را زیر نظر گرفتند و متوجه شدند به کمک پروتئین SNTF می‌توان ضربه مغزی را تشخیص داد.

به نظر می‌رسد این کشف اخیر می‌تواند کمک بزرگی برای پزشکان ورزشی باشد. در طول مسابقه‌های ورزشی اتفاق‌های زیادی رخ می‌دهد و گاهی حوادث باعث بروز ضربه‌های مغزی می‌شود که علائم آن در لحظه قابل مشاهده نیست اما می‌توان با یک آزمایش ساده خون به سرعت این موضوع را در ورزشکار تشخیص داد.

در تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۳ در مجله Neuropsychological Society منتشر شده بود ضربه‌های مغزی می‌تواند به تدریج بر مغز اثر منفی گذاشته و باعث استرس‌های روانی و خستگی‌‌های روحی شود. فراموش نکنید که حتی ضربه‌های خفیف هم می‌تواند باعث ضربه‌های مغزی خطرناک شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6264

افزودن نظر