راه‌كارهای كاهش وزن در دوران شيردهى/ بخش اول
۲۹ آبان ۱۳۹۴

راه‌كارهای كاهش وزن در دوران شيردهى/ بخش اول

باورهاى نادرست زيادى در رابطه با كاهش وزن در دوران شيردهى وجود دارد. برخى تصور مى‌كنند كه صرفا شير دادن به نوزاد، وزنشان را به دوران پيش از باردارى بازمى‌گرداند.


باورهاى نادرست زيادى در رابطه با كاهش وزن در دوران شيردهى وجود دارد. برخى تصور مى‌كنند كه صرفا شير دادن به نوزاد، وزنشان را به دوران پيش از باردارى بازمى‌گرداند. بعضى ديگر تصور مى‌كنند كه در صورت شير دادن، نمى‌توانند به وزن قبليشان برسند. اما هيچ يك از اين تصورات درست نيست.

اگر بخواهيد دقيقا بدانيد، شيردهى به نوزاد، تقريبا ٨٥٠ كالرى از وزن مادر را در روز مى‌سوزاند، اما اين در حالى است كه زنان شيرده به علت تامين مواد مورد نياز كودك، اشتهاى بيشترى نسبت به غذا پيدا مى‌كنند و از آنجايى كه معمولا مادران، گرسنگى و بى‌خوابيشان را با مصرف كربوهيدرات‌هاى ساده جبران مى‌كنند، كاهش وزن، كار ساده‌اى نيست. اما با عمل به راه‌كارهاى زير، مى‌توانيد روند كاهش وزن را در دوران شيردهى نظم و سرعت ببخشيد. 

به خودتان فشار نياوريد

قطعا پس از زايمان زمان زيادى طول مى‌كشد تا همه چيز به حالت قبل از باردارى بازگردد. بر اثر تغييرات باردارى، ران‌ها بزرگ شده‌اند، قفسه سينه جا باز كرده است و رحم افزايش حجم پيدا كرده است. تمامى اين تغييرات، ٩ ماه زمان برده‌اند، پس حداقل ٩ ماه به خودتان فرصت دهيد. طى دو هفته اول پس از زايمان، از اضافه وزنتان چشم پوشى كنيد و فقط به نوزادتان فكر كنيد. حتى توصيه مى‌شود كه راهكارهاى كاهش وزن را پس از هفته ششم آغاز كنيد. تا شش هفتگى نوزاد، شرايط هم براى مادر سخت است و هم براى نوزاد. نوازاد به حداقل ٤٠ روز زمان احتياج دارد تا بتواند با محيط وفق پيدا كند. و مادر نيز طى اين مدت توان از دست رفته خود را بر اثر زايمان، بازمى‌يابد. 

غذاهاى جايگزين بيابيد

پيش از اينكه سمت خوراكى‌ها برويد، كمى تامل كنيد. به جاى كيك‌هاى فراورى شده، براى خودتان كمى پاپ كورن درست كنيد. غذايى مثل حليم، صبحانه خوبى براى مادران شيرده‌ است كه قصد دارند وزنشان را كم كنند. حليم براى مدتى طولانى شما را سير نگه مى‌دارد و سطح قند خونتان را تثبيت مى‌كند. سبزيجات نشاسته‌دار، مانند سيب‌زمينى پخته شده نيز احساس نيازتان به كربوهيدرات را برطرف مى‌كند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6186

افزودن نظر