مکمل‌ها: مصرف مکمل‌های سلنیوم، خطر سرطان پروستات را افزایش می‌دهد؟
۲۶ آبان ۱۳۹۴

مکمل‌ها: مصرف مکمل‌های سلنیوم، خطر سرطان پروستات را افزایش می‌دهد؟

سلنیوم، نوعی ماده معدنی است که معمولا با خوردن نان‌ها، غلات، گوشت قرمز، مرغ و ماهی، به‌اندازه کافی تامین می‌شود.


سلنیوم، نوعی ماده معدنی است که معمولا با خوردن نان‌ها، غلات، گوشت قرمز، مرغ و ماهی، به‌اندازه کافی تامین می‌شود. محققان بررسی‌ها و ارزیابی‌های متعددی انجام داده‌اند تا ببینند اگر این آنتی‌اکسیدان در دوز بالا مصرف شود، در روند محافظت از بدن در برابر سرطان، چه تاثیری می‌گذارد.

آلن کریستال، عضو هیئت علمی مرکز پژوهش سرطان Fred Hutchinson در سیاتل، درباره این مسئله می‌گوید: «ارزیابی تاثیر سلنیوم سال‌ها پیش انجام شد، وقتی که اثر آن را روی جلوگیری از عود مجدد سرطان پوست بررسی کردند، و به این نتیجه رسیدند که سلنیوم، عود مجدد سرطان پوست را بیشتر می‌کند».


بررسی‌های بعدی محققان این‌طور نشان می‌داد که سلنیوم، مزایای خوبی برای جلوگیری از خطر سرطان پروستات دارد. اما دکتر سسو که بزرگ‌ترین مطالعه پیشگیری از سرطان پروستات را تا به امروز راه‌اندازی کرده، بررسی‌های مفصلی درباره تاثیر سلنیوم و ویتامین E انجام داده است.

نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد که سلنیوم و ویتامین E هیچ مزیتی برای جلوگیری از سرطان پروستات ندارد. حتی تحلیل‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که مصرف این دو ماده در بین بعضی از مردان، خطر سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که هیچ نتیجه قانع‌کننده یا دلیل مشخصی وجود داشته باشد که ثابت کند مصرف سلنیوم، باعث جلوگیری از سرطان پروستات، یا حداقل سرطان‌ها به‌طور کلی، می‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6134

افزودن نظر